Yılmaz Duru son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 2 gün önce hayatını kaybeden yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncu Yılmaz Duru'nun cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

Haberler 03.03.2010 - 16:58

Yılmaz Duru son yolculuğuna uğurlandı

Yılmaz Duru için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen törende, eşi Sabah, oğulları Turhan ve Seyhan Duru taziyeleri kabul etti.

Cenaze töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Duru'nun eşi Sabah Duru, eşini kaybettiğini, ancak yaptığı filmlerin kendileriyle birlikte olduğunu ve yaşayacağını söyledi.

Eşinin Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olduğunu dile getiren Duru, ''Eşim filmlerinde kendini ifade etti ama özel olarak kendini ifade edemedi. Cenaze töreninde de geniş kitlelerin olmamasının nedeni de bu. Belki bu durum, eşimin kendini ifade etmeme isteğidir. Eşim, filmleriyle yaşayacak'' dedi.

Duru'nun oğlu Turhan Duru ise babasının doğrularıyla yaşadığını, bu nedenle onunla gurur duyduğunu kaydetti.

Oyuncu Fikret Hakan da 50 yıllık dostu Duru'nun Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olduğunu ifade ederek, ''Biz dünyaya ayrı ayrı geldik, teker teker bu dünyadan gidiyoruz. Duru, kendine özgü bir sisteme sahipti, doğruları vardı. İnsanca bir tavra sahipti. Hiçbir zaman birbirimize saygımızı yitirmedik'' diye konuştu.

Duru'nun oğlu Turhan Duru. Duru'nun oğlu Turhan Duru.

Oyuncu Nuri Alço da Duru'nun Türk sinemasının değerli insanlarından biri olduğunu, hem oyunculuğu, hem yapımcılığı, hem de yönetmenliğiyle kendisinden çok şey öğrendiklerini belirtti. Alço, Duru ile 35 yıllık bir dostluklarının bulunduğunu, aynı sokağı ve aynı sofrayı paylaştıklarını anlatarak, çok üzüntülü olduğunu ifade etti.

Duru'nun cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YÖNETMEN, SENARİST, OYUNCU, MÜZİSYEN...
Adana'da 1933 yılında dünyaya gelen Duru, 1944'te ''Ses'' operetiyle sahneye çıkarak sanat yaşamına adım attı. Duru, bir dönem profesyonel dansçılık yapmasının ardından 1954 yılında oyunculuğa başladı.

Amerika'ya giderek dans öğretmenliği yapan Duru, orada sinema ve televizyon üzerine eğitim alıp, Türkiye'ye döndükten sonra Tura Film adlı bir şirket kurarak yönetmenlik ve yapımcılığa geçti.

''Ekmek Kavgası'' adlı filmle yönetmenliğe başlayan Yılmaz Duru, senaryo çalışmalarının yanı sıra 3 filmin müziklerine de imza attı. ''Altın Portakal'' ödülü sahibi de olan Duru, ''İnce Memed Vuruldu'', ''Dövüşe Dövüşe Öldüler'', ''İnce Cumali'', ''Zalimler'', ''Erkekler Ağlamaz'' gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi.

Duru'nun rol aldığı filmler arasında ''Çete Şeyh'', ''Ahmed'in Gözdesi'', ''Beni Şafakta Vurdular'', ''Hancı'', ''Ölmek İstiyorum'', ''Gecelerin Hakimi'', ''Acı Zafer'' ve ''Dünya Kadınla Güzel'' adlı yapımlar bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...