Yılmaz Güney filmleri Beyoğlu Sineması’nda

Beyoğlu Sineması, Yılmaz Güney'in yeni kopyaları çıkarılan sekiz film ile "Umut" ve "Yol"u için özel gösterimler yapıyor.

27.05.2009 - 11:31

Yılmaz Güney filmleri Beyoğlu Sineması’nda

Güney Film, sekiz adet Yılmaz Güney filminin yeni kopyasını bastırdı.

Beyoğlu Sineması, söz konusu sekiz film ile birlikte Umut ve Yol filmlerini de programa alarak 26 Haziran - 16 Temmuz tarihleri arasında gösterime çıkarıyor.

Film gösterimleri her gün her seansta 5 TL ücretle yapılacak.

Beyoğlu Sineması web sitesi için tıklayınız.

Yılmaz Güney ile Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve Yılmaz Güney, Yıldırım Önal ile Güven Şengül’in oynadığı Zavallılar, 01 Mart 1975’de Güney Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Çeşitli suçlardan içeriye düşen ve hapishanede tanışan üç yoksul arkadaşın öyküsü. Tahliye günleri geldiğinde dışarı çıkmak istemezler. İşleri güçleri ve kimseleri olmayan Abuzer, Hacı ve Arap dışarı çıktıklarında ne yapacaklardır? Hacı ve Arap bir yana, nereye gideceğini bilmeyen Abuzer için yaşam değişmeyecektir. Yine yalnız, yine büyük kentin sokaklannda açtır. Ve filmin sonu Abuzer’in toplumu sorgulayan yüzünde donar.

Yılmaz Güney’in yönettiği ve Yılmaz Güney, Tuncel Kurtiz, Osman alyanak ile Enver Dönmez’in oynadığı Umut, 1970’de Güney Filmcilik tarafından vizyona çıkarıldı.

Filmde, faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan Cabbar’ın ve ailesinin içine düştüğü çıkmazlar kurtulmaya çalışması anlatılıyor. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar, ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünerek, kestirme bir yol aramaya başlar. Aldığı Milli Piyango biletine de ikramiye çıkmayınca, bu kez defineci olmaya karar verir.

Şerif Gören’in yönettiği ve Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün ile Meral Orhonsay’ın oynadığı Yol, 12 Şubat 1999’da Özen Film dağıtımıyla Güney Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Yol, yarı açık cezaevinden bir haftalığına izne çıkmış beş mahkûmun yol hikâyesidir. Yolculuk boyunca, ayrı ayrı beş mahkûmun hayat hikâyeleri ve yaşantılarından kesitler aracılığıyla, alabildiğine geniş ve ayrıntılı bir Türkiye panoraması çiziyor. Mahkûmlar aracılığıyla anlatılan hikâyenin sunduğu görüntü, asıl olarak, ülkenin ‘içerisi ve dışarısıyla 45 milyonluk bir hapishane’ olduğu gerçeğinin altını çizer.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...