NTV

Yine “unutulmuş” tarih ile dopdolu!..

Türkiye

NTV Tarih’in Ekim ayı sayısı yine sıradışı ve bugüne kadar üzerine gidilmemiş konu başlıklarından oluşuyor.

NTV Tarih’in Ekim ayı sayısı yine sıradışı ve bugüne kadar üzerine gidilmemiş konu başlıklarından oluşuyor. Bunlar arasında öne çıkan ve derginin kapağında ana başlık olarak duran, Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın birbirinden ayrı biçimde Osmanlı’ya karşı verdikleri “özgürlük” mücadelesi. Bu iki ismin ortak yanları elbette, sadece egemene karşı verilen bir savaş değil... Peki nedir ?

Daha fazlası NTV Tarih’in Ekim sayısında !

Dergide bu ay öne çıkan bazı konu başlıkları şöyle ;

Şeyh Bedreddin: 600 yıl sonra yeniden
NTV Tarih, Ekim sayısında Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın 1415’de yazdığı kanlı destanı aydınlatıyor.

Aydınili Karaburun’da 1415-1416’da yaşanan köylü kalkışması Osmanlı devleti tarafından bastırılmış, ardından Şeyh Bedreddin idam edilmişti. Bedreddin’in Trakya’da; “Dede Sultan” Börklüce Mustafa’nın Karaburun’da başlattığı eylemler, Fetret Devri’nden ayrı düşünülemezdi. Sınırlı ve tartışmalı onlarca kaynak, 600 yıldır tartışılan bu kanlı ve kıyımlı olayların üstüne bir destan perdesi örttü.

NTV Tarih, Müslüman ve gayrı müslimlerin birarada yürüttüğü, Börklüce’nin “on bin mülhid yoldaşıyla” Karaburun’da yenildiği bu halk hareketini, sadece yazılı kaynaklarda değil arazide de araştırdı. Ege’nin en uç noktasında; Azap Yeri’nde, Cehennem Vadisi’nde, Mezar Gediği’nde 600 yıl önce yaşananların izini sürdü.

Kayna kazanım yan ateşim
Hıristiyan Avrupa’nın “Büyük Cadı Avı” 14. yüzyılda başladı, 18. yüzyıl sonlarına dek sürdü; büyük çoğunluğu kadın 200 bin kişi yakıldı. 415 yılında linç edilen ilk “cadı” İskenderiyeli Hypatia’ydı. Jeanne d’Arc, Anne Boleyn, Salem cadıları ve Türk “cazu”ları da NTV Tarih’in Ekim sayısında buluştu.

Şırıldayan derelerden şeritli yollara
“Ağustos 1891 Seli”nin Osmanlı arşivlerinde saklı raporları ile 1930 sel baskını fotoğraflarıyla “selden korunamama” tarihimiz de NTV Tarih’in Ekim sayısında yerini aldı. Duayen sanat tarihçisi, “İstanbul’un hafızası” Prof. Dr. Semavi Eyice, İstanbul’un yok olan derelerini, çayırlarını, üstlerine kurulan yeni semtleri, son sel felâketleri bağlamında anlattı.

Tarihi trend Orient-Express:
“Kralların treni, trenlerin kralı” Orient Express, “egzotik” doğuya yol alırken bugüne dek uzanan bir efsane yarattı. Filmlere, romanlara defalarca konu olan Orient Express, bu kez NTV Tarih’in Ekim sayısında yerini aldı.

Cumhuriyet’in ilk kutlamaları
86 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet, 1925’ten bu yana bayram olarak kutlanıyor. 29 Ekim 1923’te Divriği’ye akşam gelen telgraf ve 1925’te Bartın’da kutlanan ilk bayram “Yaşasun Cümhuriyet” nidalarıyla NTV Tarih’te.

Camisiz kalan minare, ilk mektep, ipek çorap, posta tatarı ve Teşrin’ler
Tire’de üzerinden yol geçen caminin yalnız kalan minaresi, hayata dönen Süryani köyü; II. Dünya Savaşı’nın “el yakan” ipek çorapları, ilk mektebin ilk günü, en sempatik “kötü adam”, menzilden menzile koşan posta tatarları ve ekim ayının tarihindeki “teşrin”ler NTV Tarih’in HaBuDiyar ve Tavanarası’ bölümlerinde toplandı.

Özel Arşiv Serisi: Taş plak kayıtlarından “Tarihi Kantolar” NTV Tarih’in Ekim sayısıyla hediye.