Yırca köylüleri, kesilen zeytinlerin yerine yeni fidanlar dikti

Manisa'nın Soma ilçesinde köylüler, kesilen zeytin ağaçlarının yerine yeni zeytin fidanlarını dikti.

CHA 17.05.2015 - 17:05

Yırca köylüleri, kesilen zeytinlerin yerine yeni fidanlar dikti

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, Yırca Mahallesi'nde kurulması planlanan termik santral için alınan 'acele kamulaştırma' kararını esastan iptal eden Danıştay 6'ncı Dairesi'nin kararını kısmen onamasının ardından Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) öncüğünde Yırca köylüleri, kesilen 6 bin zeytin ağacının yerlerine yeni zeytin fidanlarını toprakla buluşturdu.

Fidan dikiminde bir açıklama yapan Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, şu ifadeleri kullandı: "Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak, bu termik santrallerine karşı değiliz biz yenilenebilir enerjiye 'evet' diyoruz. Mesela rüzgar enerjisi, güneş enerjisi bunlara herhangi bir itirazımız yok. Ama kalkıp da, Yırca'da bulunan 1'inci sınıf tarım topraklarına ve zeytin gibi önemli bir ürünü kesilip de, termik santralin yapılmasına biz karşıyız. Yırca halkı bu harekete devamlı bir şekilde direnmiştir. Başta köy muhtarı olmak üzere kendisini kutluyorum. Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak da, Yırca halkının yanında olduğumuzu her zaman kendilerine beyan edip, bunu söyledik. Bu kesilen ağaçların yerine derhal yenisini dikip, yine Yırca halkıyla her zaman beraber olduğumuzu ilettik. Daha buralarda ise; zeytin, pamuk, tütün gibi ürünler yetişiyordu. Fakat termik santral yüzünden halk buraları terkettmek zorunda kaldı ve maden termik santralde işçi olarak çalışmaya başladılar. Burası bir tarım ülkesi üreten bir ülkeyiz biz. Dolayısıyla bu yapılacak termik santrallar da başka bir yere yapılması lazım."

Yırca Köy Muhtarı Mustafa Akın, Yırca'da 6 bin zeytin ağacının kesildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: Kesilen ağaçların yerine 16 bin fidan dikeceğiz. Ziraat Oda'mızın bizlere zeytin sözü vardı. Bu hukuki süreç geçip, bittikten sonra. O günlerden birisi bugün tam gerekçeli kararı görmedik ama Danıştay iptal kararını onayladı. Biz de bugünü tespit ettik. Sağ olsunlar katkı veren, herkese teşekkür ediyorum. Burada emeklerinden dolayı bugün bir başlangıç, arkası inşallah gelecek."

Zeytinleri kesilen köy sakini Mustafa Sezer ise, "Ben de Yırca köyü halkı olarak benim de 320 zeytin ağaç trilyem gitti gemlik. Kara çıktı, tekrar yerine zeytinlerimizi kazandıracağız. Bugün buradan başlamış olacağız. Bundan sonra bunun arkası gelecek." dedi. Bir başka köylü Ramis Uyan da, "Onlar 6 bin tane ağacımızı kesti. Biz 60 bin tane dikeceğiz. Onlar kestiler ağaçlarımızı biz de dikeceğiz."diye konuştu.

ŞİRKET 6 BİN 666 ZEYTİN AĞACINI KESMİŞTİ

Danıştay 6'ncı Dairesi, Yırca köylülerinin ve Greenpeace’in birlikte açtığı davada, köy yakınlarında kurulması planlanan Soma Kolin Termik Santrali için verilen 'acele kamulaştırma' kararını esastan iptal etti. Danıştay, 7 Kasım 2014 tarihinde 'acele kamulaştırma' için yürütmeyi durdurma kararı vermiş ancak bir gün önce şirket, kararı beklemeden 6 bin 666 zeytin ağacını kesmişti.

Sayfa Yükleniyor...