NTV

Yırtıcı kuşlar sahada iyileşiyor

Anadolu Ajansı

Türkiye

Hatay'da veteriner fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri yaralı yırtıcı kuşları futbol sahasında tedavi ediyorlar.

HATAY - Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesine yaralı olarak getirilen atmaca, kartal, şahin gibi yırtıcı kuşlar, tıbbi müdahale sonrasında fizik tedavi ve adaptasyon uygulaması sonucunda doğal yaşam alanlarına bırakılıyorlar.

MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ, Hatay'ın göçmen kuşların geçiş yolu üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, bu nedenle vatandaşlar tarafından yaralı yabani hayvanların kendilerine getirildiğini söyledi.

Yaralı kuşlar arasında tüfekle ateş açılması sonucu saçmalardan yararlananların çoğunlukta olduğunu, genellikle de kanat ya da ayaklarında kırıklar meydana geldiğini ifade eden Altuğ, uzun uğraşlarla yeniden sağlıklarına kavuşturabildiklerini kaydetti.

Kuşların tedavilerinin gerçekleştirildiği 2-3 ay süresince kafeslerde tutulduğunu ifade eden Altuğ, şöyle devam etti: ''Tedavi için getirilen kuşların öncelikle tıbbi müdahalelerini yapıyoruz. Ardından öğrencilerimizin de gözetiminde bu kuşların günlük besin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kuşları her gün yaklaşık bir kilo tavuk eti alarak besliyoruz. Kırıklarının iyileşmesinin ardından da fizik tedavi uyguluyoruz.''

Yırtıcı kuşların yeniden doğal yaşam alanlarına dönüşünün çok zor olduğunu ifade eden Altuğ, bu yıl kendilerine getirilen 9 kuşun tedavisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

MKÜ yerleşkesindeki halı sahanda tedavileri süresince kuşlara her gün bir saat fizik tedavi çalışması yaptırdıklarını vurgulayan Altuğ, şunları kaydetti:

''Bu çalışma ile uzun süre kafeste kalan kuşlarımıza kanatlarını yeniden kullanabilmelerini sağlamak amacıyla belirli egzersiz hareketleri yaptırıyoruz. Kuşlarımız eski konumlarına uzun uğraşlar sonunda dönmeye başlıyor. Bazıları ise çok büyük travma geçirdiği için bunu başaramıyorlar. Fizik tedaviye olumlu yanıt vermeyen kuşlarımızı da Gaziantep'teki hayvanat bahçesine gönderiyoruz.''