Yediğimiz yiyecekler sadece bel çevremizin kalınlığını değiştirmiyor... Yediklerimiz ruh sağlığımızı da etkiliyor.

Bunun en somut kanıtı ABD'de yaşandı. Appleton bölgesindeki okullardan birinin müdürü okuldaki suç oranını değiştirmek için okul menüsünü değiştirdi. LuAnn Coenen adlı müdür okul menüsünü değiştirdikten sonra okulda öğrenciler arasındaki kavga oranının düştüğünü, konsantrasyon bozukluğunun azaldığını söylüyor.

Okulda ilk yapılan değişiklik bina içindeki otomatik yiyecek makinelerinin içeriklerinde oldu... Makinalardaki paketlenmiş hamburgerler yerine meyveler yerleştirildi.

Daha sonraki değişiklik ise okulda çıkan yemeklerde oldu... Menüdeki sebze ve meyve oranı arttırıldı... Abur cuburlar kaldırıldı....

Ode Dergisi'nde yayınlanan bir yazıya göre okuldaki bu değişimin öğrenciler arasındaki uyumu arttırması şaşılacak bir etki değil... Çünkü, beyin aktif bir makine gibi çalışıyor... Sahip olduğumuz enerjinin yüzde yirmisini beynimiz kullanıyor. Beynimiz ihtiyacı olan bu enerjiyi elde edebilmek için vitaminlere, minerallere, yağ asitlerine ihtiyaç duyuyor. Bunları da yediğimiz yiyeceklerden alıyor. Ancak beynimizin ihtiyacı olan bu besinleri abur cubur tarzındaki yiyeceklerden almak mümkün değil.

Kaliforniya'daki ceza hukuku uzmanlarından Professor Stephen Schoenthaler, dar gelirli bir mahallede 803 öğrenci üzerinde bir araştırma yaptı. Öğrencilerin diyetleri değiştirilince okuldaki sınavları geçme oranları da değişti...