Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf ile avukatları ve müşteki katıldı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Manaf, "Kesinlikle Peygamber Efendimizi aşağılayacak şekilde konuşmadım. Aksine bu yöndeki sorulara olumlu yanıtlar verdim" dedi.

Manaf'ın avukatları, müvekkillerinin iddianamedeki suçu işlemediğini öne sürerek, Manaf'ın beraatini talep etti.

Hakim Seyhan Aksar Orkun, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği zaman ve yer, suçun konusunun önemi ve değeri, meydana gelmesi muhtemel zarar ve tehlikenin ağırlığını göz önünde bulundurarak, Manaf'ın ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Hakim, ayrıca Akif Manaf hakkında takdir indirimine yer olmadığını belirtti.

İddianamede, Akif Manaf'ın, Hz. Muhammed'i alaya almak, tahkir ve iftira etmek suretiyle Müslümanlarca kutsal sayılan değerleri aşağıladığı belirtilerek, yoğun kasıt altında işlediği suçtan dolayı cezalandırılması talep ediliyordu.

ULUSLARARASI YOGA FEDERASYONU'NDAN AÇIKLAMA

Uluslararası Yoga Fedarasyonu bir açıklama yaparak, Akif Manaf'ın maksatlı bir karalama kampanyasının bir parçası haline getirildiğini bildirdi. Açıklama şöyle:

"2014 yılında UYF Başkanı Sayın Akif Manaf’ın, kapalı bir ortamda, küçük bir grup içerisinde yaptığı samimi bir sohbet, tamamen maksatlı olarak değiştirilerek ve çarpıtılarak aynı yıl içerisinde Sayın Manaf aleyhine başlatılan karalama kampanyasının bir parçası olarak kullanılmıştır.

2014 yılında, UYF Başkanı Sayın Akif Manaf'ın kurucusu olduğu Yoga Academy bünyesinde yönetici pozisyonunda olan bir grup kurumdan ayrılmış ve Yoga Academy markasını ele geçirmek amacıyla Sayın Akif Manaf aleyhinde büyük bir karalama kampanyası başlatmıştır. Bu kapsamda açılan soruşturma takipsizlik, dava beraat kararı ile sonuçlanmış ve hukuka uygun kararlarla bu sürecin bütünüyle bir karalama kampanyası olduğu tüm açıklığı ile gözler önüne serilmiş, adalet yerini bulmuştur.

Karalama kampanyasının başlatıldığı dönemde Sayın Manaf’ın küçük bir grup içerisinde yaptığı sohbetin bir bölümünde, Peygamber Efendimiz hakkında bir konu açılmış ve kendisi Peygamberimizin o dönemde toplumun iyiliği için çalışırken çoğu zaman tam anlamıyla anlaşılamadığından ve zaman zaman ihanete uğradığından bahsetmiştir. Masumca yapılan bu sohbet, bazı art niyetli kişiler tarafından kaydedilmiş, daha sonra çarpıtılarak ve hatta kesilip montajlanarak gerçeğine taban tabana zıt bir şekilde yorumlanacak hale getirilmiştir. Söz konusu sohbet, kendisi de karalama kampanyasının içinde yer alan ve aynı zamanda bu kampanyanın ana yöneticilerinden olan Özlem Kalpakçı Alataş'ın da eşi olan Boran Alataş tarafından Akif Manaf aleyhinde yargıya taşınmıştır. Boran Alataş, kendisinin de içinde bulunduğu bir grup yöneticinin 2014 yılında Akif Manaf'ın toplum nezdindeki saygın itibarını yok etmeye yönelik geliştirdikleri karalama kampanyasına bir halka daha eklemiş, bu karalamayı Türk toplumu için kutsal olan dini değerlerimiz üzerinden devam ettirerek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'i bu kampanyanın oyunlarına alet etme cüretini göstermiştir."