Yoğun bakımdaki bebeği için 2 aydır arabada yaşıyor

Antalya’da yaşayan Uğur-Gülhan çiftinin Down Sendromlu ve kalbinde 4 yırtıkla dünyaya gelen 2 aylık bebekleri Talha Söğüt’ün yaşama tutunabilmesi için acil kalp ameliyatı olması gerekiyor.

Haberler - İHA 07.11.2015 - 18:08

Yoğun bakımdaki bebeği için 2 aydır arabada yaşıyor

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde yaşayan esnaf Uğur Söğüt(42) ve ev hanımı Gülhan Söğüt(41) çiftinin 4’üncü çocukları Talha Söğüt 4 ay önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde normal gününde sezaryen olarak dünyaya geldi. Doğumdan önce doktorlar, bebeğin Down Sendromlu olarak dünyaya gelebileceğini söylemesine rağmen Söğüt ailesi ‘Allah’ın verdiği canı Allah alır’ diyerek doğumu sonlandırtmadı.

“İKİ KEZ KUCAĞINA ALABİLDİLER”
Normal gününde sezaryenle dünyaya gelen bebeğin Down Sendromlu ve buna bağlı olarak kalbinde 4 yırtık olduğu belirlendi. Yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınan ve Talha ismi verilen bebek 4 aydır yaşam mücadelesi veriyor. Anne Gülhan Söğüt’ün kucağına iki kez alabildiği Talha bebeği aile, şimdilerde sadece haftada 3 kez 5 dakika küvezde görebiliyor. Doktorların yaşaması için sayılı gün verdiği Talha bebeğin başka bir hastanede operasyon yapılması gerektiği bildirildi.

“ARABADA YAŞIYOR”
3 çocuğu daha olan Gülhan Söğüt, Alanya’ya dönerken, baba Uğur Söğüt ise biricik bebeğinin hastane kapısından ayrılmadı. Hastane bahçesindeki kapalı kasa aracını eve çeviren ve burada yaşayan baba Söğüt, çocuğunun yaşamda tutabilmek için mücadele vermeye başladı. Bebeğinin bulunduğu yoğun bakım ünitesinin kapısından ayrılmayan baba Söğüt bir taraftan da uygun ameliyatın yapılabileceği hastaneyi bulmak araştırmalara başladı.

“PROSEDÜRÜ AŞAMADI”
Başvurduğu tüm kamu kurumlarından bir sonuç alamayan baba Söğüt, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne(BİMER) mektup yazdı. Hayatı pamuk ipliğine bağlı olan ve uçak ambulansla ameliyatın yapılabileceği hastaneye gitmesi gereken Talha bebek için ailesi iki aydır seferber oldu. Çalmadık kapı bırakmayan Söğüt ailesi, bebeklerinin sayılı günü kaldığını ve kalp ameliyatını yapacak hastanenin kendilerine yardım elini uzatmasını bekliyor.

“KALBİNDE 4 DELİK VAR”
Bebeğinin sağlığa kavuşması için aracının içinde yatıp kalkan Uğur Söğüt, çocuğunun iyileşmesi halinde kendisinin yerde bile yatabileceğini söyledi. 

Bebeğinin Down Sendromlu dünyaya gelebileceğinin kendilerine söylendiğini aktaran baba Uğur, “ Tabi biz bunu göze aldık, kalbinde de ona bağlı sorunlar olacağını söylediler. Biz onu da göz önüne aldık ve doğumdan aşağı yukarı bir hafta önce hastaneye geldik. Çocuğumuz gününde sezeryanla doğdu. Doğduğu andan itibaren iki aydır yeni doğan yoğun bakım servisinde tedavi altında tutuluyor. Kalbinde dört delik var. Son değerlendirmelere göre kardiyoloji doktorlarımızın değerlendirmesine göre burada ameliyatın mümkün olmadığını söylediler. Çocuğumuzun bir an önce bu ameliyatı kabul edip üstlenebilecek bir hastane bulunup götürülmesi gerektiğini ve bunun da 112 vasıtasıyla olduğunu söylediler” dedi.

“ÇOCUĞUMUZUN VAKTİ YOK”
112’ye bildirim yapmasına rağmen prosedürün ağır işlediğini ve çocuğunun fazla zamanı olmadığını dile getiren Söğüt, “ Bunu da 112’ye bildirdiler ama prosedür biraz ağır işliyor. Buradaki doktorlarımızın söylediğine göre bizim çocuğumuzun o kadar vakti yok. Kimse bizi muhatap almıyor. Çocuğumun ameliyatını yapabilecek 3 hastane buldum. O hastanelere ulaşamadım. Sağlık Bakanlığı’nı aradım kimseye ulaşamadım. BİMER’e yazdım, Cumhurbaşkanlığı’na yazdım. Bir tane elimizden tutacak kimseye ulaşamadım” diye konuştu.

“GÖZ GÖRE GÖRE ÖLMESİN”
Bebeklerini yoğun bakım ünitesinde 5 dakika görebildiklerini kaydeden Söğüt, “ Bebeğimize dokunamıyoruz. O esnada da doktorlarımız bilgi veriyor. Şu andaki gidişat çok kötü bebeğimizin biran önce tedavi olması gerekiyor. Down sendromuna bağlı olarak kalbinde 4 yırtık var. O nedenle bebeğimizin ameliyatını yapabilecek bir hastane bulunması gerekiyor. Başka hiçbir çare yok. Yoksa göz göre göre çocuğumuzu kaybedeceğiz. Ameliyatı yapabilecek hastaneler var. Riski göze aldık gerekirse yolda vefat etsin çocuğumuz ama yeter ki ameliyat masasına götürülsün. Burada gözümüzün önünde göz göre göre can vermesin. Yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

“5 DAKİKA GÖREBİLİYOR”
Bebeğini iki kez kucağına alabildiğini dile getiren anne Gülhan Söğüt, “ Ondan sonra bebeğimiz fenalaştı ve tekrar yoğun bakıma alındı. Doğdu doğalı iki kez kucağıma aldım. Şimdi ise beş dakika görüp çıkıyorum bir daha göremiyorum. Haftada üç kez görüyorum. Çocuğumun tedavi edilmesini istiyorum. Ameliyatını istiyorum. İnşallah bir doktor çıkar da ameliyatını yapar, düzelir ve kucağımıza alıp evimize gideriz” diye konuştu.

“EŞİM ARABADA KALIYOR”
Eşinin hastane bahçesindeki araçlarında kaldığını söyleyen ve bebeğini boş kalan bebek arabasına koyup hastaneden ayrılacağı günün özlemini kuran anne Gülhan Söğüt, “ Diğer çocuklarım okula gittiği için eve gidiyorum eşim burada kalıyor. Cuma günleri görebiliyorum bebeğimi . Eşim burada tek başına arabamızda kalıyor. Çocuğumuz iyi olsun da eşim rahat bir ortamda kalmasa da olur. Çocuğum ölmesin” dedi. 

Sayfa Yükleniyor...