YÖK Başkanı topu siyasilere attı

YÖK Başkanı, "Başörtüsüyle ilgili hiçbir şey söylenmedi ve hiçbir şey, hiçbir üniversiteye yollanmadı. Gönderilen yazı şapka takan sadec ebir öğrenciyle ilgiliydi. Zannediyorum çok yakında bir çözüm bulunacak, sorunu çözecek olan siyasi partilerdir" dedi.

Haberler 05.10.2010 - 13:38

YÖK Başkanı topu siyasilere attı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerdeki türban düzenlemesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başörtüsü sorununun kısa zamanda çözüleceğine inandığını söyleyen YÖK Başkanı Özcan, çözüm mercii olarak da siyasi partileri gösterdi.

YÖK Başkanı şöyle konuştu:

"İstanbul Üniversitesi'nde dersten çıkartılan öğrencinin başında başörtüsü değil, şapka vardı. Şapka türü giysi başörtüsü yasağı dolayısıyla öğrencilerin taktığı bir giysi oluyor. Yani mevzuata aykırı bir durum söz konusu değildi. Ama o halde dahi sınıftan çıkartılması gerçekten yanlış bir uygulamadır. Şapka giydiği için herhangi bir öğrencinin sınıftan çıkartılmasına karşıyız. Şapka takan bir öğrencinin yaka paça dersten çıkartılmasının kesinlikle doğru olmadığını, hiç bir öğrencinin dersten çıkartılmasını ki sınavları kaçırabilir, çok ciddi sonuçlar doğurabilir, kendilerine karşı olduğumuzu bildirdik. Başka üniversitelerde de benzer olaylar olursa aynı yazıyı onlara da yollarız. Bu yazı sadece İstanbul Üniversitesine gitmiş durumdadır.

Bu uygulama yanlış anlaşılabilir, başörtüsü takan öğrenciler bazı üniversitelerde derslere alındı, bazılarında alınmadı. Başörtüsüyle ilgili hiçbir şey söylenmedi ve hiçbir şey, hiçbir üniversiteye yollanmadı. Bugünlerde bütün partiler meseleye çok olumlu bakıyorlar. Zannediyorum çok yakın zamanda meseleye bir çözüm bulunacaktır. Medya olarak bu meseleyle çok fazla uğraşmayın, mecrasına bırakın. Zannediyorum yakın zamanda her şey yerli yerine oturacaktır. Bu sorunu çözecek olan siyasi partilerimizdir. Onlar da bu meseleye gerçekten olumlu yaklaşıyor. Benim hiç beklemediğim yaklaşımlar oldu. Çok güzel bir noktadayız. İnşallah çok yakın zamanda çözüleceğini ümit ediyorum.''

Sayfa Yükleniyor...