YÖK: Heybeliada Ruhban Okulu açılabilir

YÖK Başkanı Prof. Özcan, "Heybeliada Ruhban Okulu bizce açılabilir, biz olumlu bakıyoruz" dedi.

09.07.2009 - 15:08

YÖK: Heybeliada Ruhban Okulu açılabilir

Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasıyla ilgili devam eden tartışmada son yorum YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'dan geldi.

Prof. Özcan, YÖK Genel Kurulu'nda verilen öğle arasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Özcan, "Bize hiçbir şey gelmedi. Gelsin karar veririz" dedi.

Bir gazetecinin, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı önerileri var. Örneğin, meslek okulu olması tartışılıyor" sözleri üzerine Özcan, "Bize yüksek okul olarak gelirse ancak öyle ilgilenebiliriz. Öyle bir teklif de gelmedi" diye konuştu.

"Sizin görüşünüz nedir? Açılabilir mi?'' sorusuna da Özcan, ''Bizce açılabilir. Biz olumlu bakıyoruz'' karşılığını verdi.

Bir gazetecinin üniversitelerde ikinci öğretimde öğrencilerinden alınacak harç miktarlarının bazı programlarda yüzde 100 ve üzerindeki oranlarda artırılması önerisinin tepki çektiğini dile getirerek ''İkinci öğretim ücretlerini indirmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine de Özcan, örgün öğretim programlarının ücretlerine sadece yüzde 8 zam yaptıklarını, bunun da enflasyon  dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.

Özcan, ''İkinci öğretim ücretlerini de biz artırmıyoruz. Üniversitelerden gelen taleplere onay veriyoruz. Bizimle hiç bir alakası yok'' şeklinde konuştu.

"Üniversitelerden gelen teklifleri siz düşürebiliyor musunuz?'' sorusuna da Özcan, ''Düşürebiliriz, yükseltebiliriz de... Ama hiçbir şey yapmadık bugüne kadar. Gelen tekliflere aynen onay veriyoruz'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...