NTV

YÖK, istifasını reddetti

Türkiye

Selçuk Üniversitesi’nde profesör olan eşinin, bir doçenti öldürmesinin ardından dekanlık görevinden istifasını isteyen Prof. Dr. H.G.'nin talebi YÖK’ten geri döndü.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), önceki gün verdiği kararda Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H.G.'nin istifasını geri çevirdi.

Görevini sürdürmesi istenen profesör, yıllık izni sona erdikten sonra dekanlığa devam edecek.

Aynı üniversitede Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Celalettin Özdemir, 15 gün önce fakültedeki odasında ölü bulunmuş, fakülte dekanının eşi Prof. Dr. A.G., cinayeti itiraf ettikten sonra tutuklanmıştı.

'YÖK'E SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM'
Prof. Dr. H.G., dekanlık görevinden istifasının Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından uygun görülmemesine ilişkin, "YÖK tarafından istifamın uygun görülmediği ve dekanlık görevine devam etmem gerektiği konusu rektörlüğümüzün yazısıyla tarafıma bildirilmiştir. Bu kararıyla beni ziyadesiyle mutlu eden ve son zamanlarda yaşadığım acıların kısmen hafiflemesine vesile olan YÖK'e sonsuz teşekkürlerimi sunarım" dedi.

'TEK DİLEĞİM SUÇU OLAN HERKESİN HAK ETTİĞİ EN AĞIR CEZAYI ALMASI'
"Söz konusu acı olayda nezih bir insan, iyi bir arkadaş ve başarılı bir akademisyen olarak çok değer verdiğimiz arkadaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü, şokunu halen yaşamaktayım" diyen H.G., değerli çalışma arkadaşı Özdemir'e Allah'tan rahmet, geride kalan ailesi ve çocuklarına ve üniversite camiasına sabır diledi.

Olayla uzaktan yakından ilgisi bulunmadığına dikkati çeken H.G., "dekan ilişkiyi biliyordu" şeklindeki mesnetsiz iddialar içeren haberlerle ilgili en ağır şekilde hukuki mücadelesini sürdüreceğini vurguladı.

"Tek dileğim bu olayda suçu olan herkesin hak ettiği en ağır cezayı almasıdır" ifadesini kullanan H.G., şöyle devam etti:

"Ben sosyal statüsü olan, bugüne kadar büyük çalışma ve özveriyle bulunduğum kariyeri elde etmiş, ayakları üzerinde durabilen ve en önemlisi de onurunu her şeyin üzerinde tutan bir insanım. Böyle bir ilişki hakkında en ufak bilgim olsaydı, hemen gereğini yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Bilindiği gibi, bu acı olay sonrasında severek ve özveriyle yürüttüğüm dekanlık görevimden de ayrılma zarureti hasıl olmuş, istifa dilekçemi rektörlüğe sunmuştum.

YÖK tarafından istifamın uygun görülmediği ve dekanlık görevine devam etmem gerektiği konusu rektörlüğümüzün yazısıyla tarafıma bildirilmiştir. Bu kararıyla beni ziyadesiyle mutlu eden ve son zamanlarda yaşadığım acıların kısmen hafiflemesine vesile olan YÖK'e sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ben, bugüne kadar dekanlık görevimi hiçbir zaman makam ve mevki için yapmadım, sadece hizmet için yaptım. Bugünden sonra daha da çok çalışarak üniversiteme ve fakülteme her türlü hizmeti vermek için elimden gelen çabayı göstermeye devam edeceğim."