YÖK protestosuna biber gazı

Polis, YÖK'ü protestosu sırasında 'dağılın' ihtarına uymayarak Kızılay'a yürümek isteyen öğrencilere biber gazıyla müdahale etti.

Haberler 03.11.2012 - 22:13

YÖK protestosuna biber gazı

YÖK'ü protesto etmek için Kızılay'da toplanan ve bazı araçların camlarını kıran 20-25 kişilik gruba polis, biber gazıyla müdahale etti

Kolej kavşağında toplanan 20-25 kişilik bir grup, YÖK aleyhine sloganlar atarak Kızılay'a doğru yürüyüşe geçti. Çevreye zarar veren ve bazı araçların camlarını kıran ve 'dağılın' ihtarına uymayan gruba, çevik kuvvet polisleri biber gazıyla müdahalede bulundu.

Kızılay'daki ara sokaklara dağılan bazı eylemciler ile polis arasındaki kovalamaca bir süre devam etti. Polis, molotof kokteyli taşıyan 5 öğrenciye gözaltına aldı.

BİTLİS'TE YURT PROTESTOSU
Bitlis'te de benzer görüntüler yaşandı. Ancak burada protestonun nedeni YÖK değil, öğrenci yurtlarında yaşanan sıkıntılardı.

Bitlis Eren Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, Van depreminde zarar gören Kredi Yurtlar Kurumu'na ait mevcut yurdun tehlike taşıması ve kampüs alanında yeni yapılan yurdun da sadece kız öğrencilere ayrılması gerekçesiyle eylem yaptı.Dün öğle saatlerinde yurt önünde bir araya gelen öğrenciler, akşama kadar eylemlerini sürdürdü. Daha sonra valizlerini yakan öğrencilerin dağılması için polis ekipleri uyarıda bulundu.

Uyarıya rağmen dağılmayan öğrencilere, polis ekipleri gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından öğrenciler, yurdun bahçesinde ateş yakarak içeri girmeyeceklerini ve kesin sonuç alıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti.

BEÜ öğrencileri, yurdun bahçesinde yaktıkları ateşin etrafında eylemlerini sürdürdü.

Sayfa Yükleniyor...