Yoksul asker ailesine yardım

Oğlu veya eşi askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere yarından itibaren 250 lira maaş ödenecek. Uygulamadan yararlanmak için şimdiye kadar 80 bin aile başvurdu.

NTV Haber 09.09.2013 - 00:00

Yoksul asker ailesine yardım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, eşi veya oğlu askerde olan muhtaç ailelere maaş müjdesi 2 aylık gecikmenin ardından bu ay hayata geçiyor.

Askerlik belgesi ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına başvuran aileler iki ayda bir 500 TL yardım alacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü projeye 80 bin başvuru yapıldı. Gerekli incelemelerin ardından ilk etapta bu yardımı almaya hak kazanan 17 bin 221 aileye 10 Eylül’de ödeme yapılacak.

Bakanlık yetkilileri, 62 bin 779 bin başvuru ile ilgili incelemelerin devam ettiğini belirterek, gerekli koşullara uyanlara da ödemelerin yapılacağını vurguladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oğlu veya eşi askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere yardım amacıyla başlattığı ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’na 80 bin aile başvuru yaptı.

AYDA 250 LİRA
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’nı hayata geçirdi. Bakanlık, evi geçindiren kişi askere gittiğinde ailesine destek vermek için çalışmalara başladı. Proje kapsamında oğlu ya da eşi vatani görevini yaparken muhtaç duruma düşen ailelere maaş bağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen ailelerin, il ve ilçelerde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekiyor. Vakıf mütevelli heyeti başvuruda bulunan ailenin önce durumunu inceliyor. Silah altındaki er ve erbaş evli ve eşinin sosyal güvencesi yoksa, muhtaçlık kararı alınmışsa bu maaştan yararlanabiliyor. Kişi bekâr ise anne ve babasının sosyal güvencesine bakılıyor. Yapılan incelemelerde muhtaçlık kararı verilenlere maaş bağlanıyor.

80 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Projenin hayata geçtiği 5 aylık süre içerisinde 80 bin başvuru yapıldı. Bakanlığın ilk etapta temmuz ayında ödeme yapması beklenirken bazı aksaklıklar nedeniyle ödemeler eylül ayına uzadı. Bakanlık gerekli incelemelerin ardından ilk etapta 80 bin kişi arasından belgelerinin incelenmesi tamamlanan 17 bin 221 aileye ödeme yapılacak. Yardımdan yararlanmak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanı sureti ve askerlik belgesi ile birlikte dilekçe vermesi yeterli. Askerdeki kişi evliyse resmi nikâhlı eşinin, evli değilse anne veya babasının başvurusu dikkate alınıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Milli Savunma Bakanlığı sistemlerinden askerlik durumuna ilişkin bilgiler online çekiliyor. Askerlik süresinin bittiği sistemden tespit edilecek. Yardıma, askere giden kişinin evli ise sadece eşi, bekar ise öncelikle annesi, annesi hayatta değil ise babası başvurabilecek.

Sayfa Yükleniyor...