Ban Ki-moon, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, gezegenin geleceği ve insanlığın iyiliği için bütün ülkeleri anlaşmayı imzalamaya çağırdı.

Yoksul ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlayabilmek için talep ettikleri yardım ile gelişmiş ülkelerin vermeyi kabul ettikleri miktarlar arasındaki büyük uçurum Kopenhag'daki görüşmelerin kilitlenmesine yol açan konulardan biri.

BM Genel Sekreteri, yoksul ülkelere tam olarak hangi ülke tarafından ne kadar miktarda yardım yapılacağının bu anlaşma açısından belirleyici bir önem taşımadığını söylüyor ve yardımlar konusundaki görüşmelerin gelecek yıl ayrıca yapılabileceğini belirtiyor.

Financial Times'ın haberinde, Genel Sekreter'in bu sözlerinin yoksul ülkeler kampında öfke yaratabileceği kaydediliyor.

SİVİL İTAATSİZLİK HAZIRLIĞI
Öte yandan İklim Zirvesi'nde görüşmeler çevre bakanlarının katılımıyla devam ederken, ilerleme sağlanamamasına öfkeli çevreciler dev gösteriler planlıyor.


Öfkeli çevre grupları kitlesel sivil itaatsizlik eylemleri planladıklarını söylüyorlar
Konferansın örgütlenişindeki eksikliklere ve pazarlıkların tıkanmasına tepki gösteren çevreciler "kitlesel sivil itaatsizlik" eylemleri yapacaklarını söylüyorlar.

BBC'nin çevre muhabiri göstericilerin bir kısmının görüşmelerin yapıldığı salonlara girmeyi planlıyor olabileceğini söylüyor.

Binlerce delege şimdiden konferansın yapıldığı alana girmek için kuyruklar oluştururken, polis çok sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Son iki gündür konferans alanına girmek için sabahın erken saatlerinden itibaren kuyruklar oluşturan resmi ve sivil toplum delegeleri ve gazeteciler büyük güçlük çekiyor ve bir kısmı giremeden geri dönüyor.

15 bin kişinin katılımı için hazırlanan alana giriş için Danimarkalı yetkililerin 45 bin kişiye akreditasyon verdikleri, bunun büyük güçlüklere yol açtığı bildiriliyor.

Görüşmelere çevre bakanlarının da katılımından sonra Danimarkalı yetkililer konferans alanına girişine izin verilen delegelerin sayısını iyice azalttı.

"ÇOK YAVAŞ"
Beyaz Saray'dan gelen son açıklamadaysa, hafta sonuna doğru Kopenhag'da diğer liderlere katılacak olan ABD Başkanı Barack Obama'nın bir anlaşma sağlanacağından emin olduğu kaydedildi.

Kopenhag'daki pazarlıklar karbon salımlarındaki indirimlerin miktarı ve daha yoksul ülkelere yapılacak iklim yardımları konularında tıkanmış görünüyor.

Kopenhag'a giden İngiltere Başbakanı Gordon Brown gazetecilere, "Dünya için çok önemli bir dönüm noktasındayız" dedi.

Brown, "Bir anlaşmaya ulaşmamız mümkün ve bir çok sorunu da çöebileceğimiz doğru. Dünyayı birleştirebilmek için elimden gelen herşeyi yapmaya kararlıyım" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler'in iklim değişikliğinden sorumlu başmüzakerecisi Yvo de Boer dün, Kopenhag'daki İklim Zirvesi'nde müzakerelerin çok yavaş ilerlediği uyarısında bulunmuştu.

Yvo de Boer gazetecilere yaptığı açıklamada, Cuma günü sona erecek zirvede bir anlaşmaya varılabilmesi için daha yapılması gereken çok iş olduğunu söylemişti.

ANLAŞMAZLIKLAR
İklim Zirvesi'nde en çetrefilli anlaşmazlık konuları arasında, gelişmiş ülkelerin karbon salımlarını ne kadar azaltacakları, ve gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğine uyum ve kalkınma amaçlı yardımların nasıl toplanıp nasıl dağıtılacağı var.

Belki de en önemli görüş ayrılığı ise anlaşmanın, küresel ısınmayı iki santigradla mı yoksa tehdit altındaki ülkelerin ısrarla savunduğu gibi 1,5 santigradla mı sınırlamayı hedeflemesi gerektiği konusunda yaşanıyor.

Bu arada gelişmekte olan ülkeler sanayileşmiş ülkeleri, gelişmekte olan ülkelere önceden verdikleri sözleri tutmamakla suçluyor.

İklim Zirvesi'ndeki görüşmeler dünden itibaren çevre bakanlarının katılımıyla bir üst düzeye çekildi.

193 ülkeden bakanların başkanlığındaki heyetler ana sorunlar etrafında ilerleme sağlamaya çalışıyor.

İklim Zirvesi'nin kapanış oturumuna 120 kadar ülkeden liderlerin de katılmaları beklenirken, Cuma günü bir anlaşmaya varılması hedefleniyor.