Yoksula 100 dolara tablet bilgisayar

Gelişmekte olan ülkelerde sürdürülen OLPC projesinin yeni ürünü XO-3 tablet bilgisayar, 2012'de dağıtılmaya başlanacak .

Haberler 23.12.2009 - 19:20

Yoksula 100 dolara tablet bilgisayar

Gelir düzeyi düşük ülkelerdeki bilgisayar okuryazarlığını artırmak için başlatılan OLPC (one laptop per chidl) projesine bir tablet bilgisayar modeli de eklendi. İnce, hafif ve A4 kağıt boyutundaki XO-3’ün 2012’de seri üretime geçeceği ve fiyatının 100 doların altında olacağı belirtildi.


OLPC sosyal girişimini yöneten Nicholas Negroponte, 2008’de prototipi gösterilen ve katlanır iki ekrandan oluşan XO-2 modelinin rafa kaldırıldığını 6 ay kadar önce duyurmuştu

Kaynak yetersizliğinden hiç üretilemeyen XO-2’nin yerini alan XO-3 ise, OLPC Europe CEO’su Walter de Brouwer’a göre “kesinlikle üretişecek ve fiyatı “100 doları geçmeyecek”. Projeye destek için bağışçı devletlerle görüşmelerin sürdüğünü belirten Brouwer, bir zengin ülkenin “evet” demesi halinde diğerlerinin “hayır” diyemeyeceğini savunuyor.

OLPC projesinin ilk modeli olan XO, bugüne kadar 35 ülkede 35 milyon çocuğa dağıtıldı. Ancak başlangıçta “100 dolara laptop” olarak lanse edilen XO’nun birim maliyet, gelişmekte olan ülkelerin hükümetlerinden beklenen miktarda sipariş alınamaması ve destekçi gelişmiş ülke ve firmaların eli sıkı davranması yüzünden 200 dolara yükselmişti.

Hem Linux hem de Windows’un özel sürümünü çalıştırabilen XO’nun yerini alacak olan XO-3, egrekli destekler bulunabilirse 100 doların altında satılacak. Cihazda bir web kamera ve taşımak için de bir köşe halkası bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...