'Yoksulluk diğer oğlumu da öldürmesin'

Tarım Bakanı Mehdi Eker, eşinin parasızlıktan yemek yapamadığını söylediği için intihar eden Hacı Örünç’ün ailesini ziyaret etti. Örünç’ün babası Eker’e “Büyük oğlum da bu yüzden ölmesin” dedi.

Haberler 20.08.2010 - 14:10

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yoksulluk nedeniyle girdiği bunalım sonucu intihar eden dört çocuk babası Hacı Örüç'ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, beraberinde Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve Kaymakam Doğan Demirdaş ile Bağlar mahallesindeki taziye evini ziyaret ederek, Örüç ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

İntihar eden 4 çocuklu Hacı Örüç'ün babası Mehmet Ali Örüç, Bakan Eker'in eline sarılarak Kürtçe yaptığı konuşmada, ''Oğlum açlıktan intihar etti. Büyük oğlumun da bu nedenle intihar etmesini istemiyorum. Onun için iş ve intihar eden oğlumun çocuklarına sahip çıkılmasını istiyorum '' dedi.

Kürtçe konuşan Bakan Eker de buna izin vermeyeceklerini kaydetti.

''Kimse size yardım yapmadı mı?'' diye soran Bakan Eker'e, baba Örüç, ev yapımı için yardım yapıldığını ancak para yardımı yapılmadığını söyledi.

Bunun üzerine Bakan Eker, Kaymakam Demirdaş'a dönerek, aileye yardım yapılıp yapılmadığını sordu.

Kaymakam Demirdaş da ailenin son 9 aydır vakfa herhangi bir başvurusunun bulunmadığını belirterek, ''Geçen yıl baba Öğüç'e 22 bin 500 liraya 70 metrekare büyüklüğünde ev yapıldı. Babanın boşalttığı eve oğlu Hacı Örüç taşınmış. 9 ay önce vakfımızdan yardım almış. Ayrıca zaten son 4 ay içinde başvuruya gerek kalmaksızın 4 bin 200 ailemize nakdi yardım yaptık'' dedi.

Bunun üzerine Tarım Bakanı Eker, aileyi koruma altına alınmasını istedi.

AİLEYE YARDIM
Vali Toprak da Örüç'ün dört çocuğundan ikisi için Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'nce aylık 500 lira çocuk bakım aylığı verileceğini söyledi.

Toprak, çocukların geleceğe iyi hazırlanmaları için de yardım yapılacağını ifade etti.

Ziyarette gözyaşlarına hakim olayamayan Baba Örüç'ü Bakan Eker teselli etti.

ÖLÜME SÜRÜKLEYEN SÖZLER
Hacı Örünç, Silvan'da 4 gün önce akşam eve dönüşünde eşi Hediye Örüç'ün ''Yemek yapacak bir şey yoktu, bu nedenle yemek yok' sözleri üzerine bunalıma girerek evinde kendini asmıştı.

Örünç, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak yaşamını yitirmişti.

Sayfa Yükleniyor...