Abant Tabiat Parkı ile Mudurnu yolunu birbirine bağlayan yolda genişletme çalışmaları devam ediyor.

2 yıl önce yapılan yaklaşık 13.5 kilometrelik yolda dik rampa ve keskin virajların ulaşımda sorun yaratması üzerine iş makineleriyle yol genişletilerek rampalar düzeltiliyor.

Abant Tabiat Parkı sınırları dışında kalan yolda yapılan çalışma kapsamında yol iki şeritli yol haline getiriliyor. Orman işçileri ise Orman İşletme Müdürlüğü'nün damgaladığı yüzlerce ağacı kesiyor. Ağaçlar boş alanlara çekilip budanıp kesildikten sonra istifleniyor. İş makineleriyle tepelerde çalışma yapılırken kamyonlara yüklenen toprak yığınlarının arasında çam fidanlarının da olduğu görüldü.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Abant Tabiat Parkı sınırları içerisinde herhangi bir ağaç kesimi olmadığını, yol yapım çalışmaları kapsamında yapılan kesim hakkında ise bilgi veremeyeceklerini açıkladı.CHP'Lİ VEKİLİN İDDİASI VE YANIT
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, Abant Tabiat Parkı’nda Abant-Mudurnu arasında ulaşımı sağlaması planlanan yol için 80 ile 100 bin arasında ağaç kesileceğini ileri sürmüştü.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan, Özcan'ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığı açıklaması geldi.

Abant'ta herhangi bir yol yapım çalışmasının olmadığı bildirililen yazılı açıklamada, Milli Park ve Tabiat Parklarında, özel kanunları gereği planı olmadan herhangi bir projenin hayata geçmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Abant Tabiat Parkı Planı 1 Mart 2007 tarihinde onaylanmış olup, bu planda da açıkça görüleceği gibi Tabiat Parkı içinde herhangi bir yeni yol projesi bulunmamaktadır. Açıklamada yer alan ve Tabiat Parkı’nın dışında bulunan Bolu - Mudurnu yolu için ise Bakanlığımıza ve ilgili genel müdürlüklerimize intikal etmiş bir talep ve proje bulunmamaktadır. Durum böyle iken herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmadan Sayın Milletvekilimizin kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi anlaşılabilmiş bir husus değildir.