Yolcular düşme anını anlattı

Uçaktan kurtulan yolcular NTV'ye yaptıkları açıklamada düşme anında yaşananları anlattılar.

Haberler 25.02.2009 - 13:11

Uçaktan kurtulan yolculardan Akbank Hollanda Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, şunları söyledi: "Uçağın arka tarafı yere çarptı. Diğer genel müdür arkadaşım da kurtuldu. Yaralılar vahim değil. Düşme olayıise uçak hava boşluğuna düşmüş gibi oldu. Uçağın kontrolden çıktığını hissettik. Uzun süre düşme olmadı, 5-10 saniye içinde oldu. Sert bir darbe gerçekleşti.  Tabbi içeride panik ve bağrışmalar yaşandı.  Kendi imkanımla çıktım.

"TARLAYA SÜRÜKLENDİK"
Kurtulan yolculardan Kerem Uzel de şunları söyledi: İnişe geçildiği anonsundan itibaren yükseklik 600 metreydi. Birden hava boşluğu gibi çok fazla alçaldık. Kuyruk kesiminden çarptık. Ben en arkada oturuyordum. Yol kenarında tarlaya sürüklendik. Pencere kısmı açılmıştı. Ben oradan atlayarak indim. İlk önce benim bulunduğum noktaya çarptığımızı hissettim. Sonra da sürüklendik. Bağrışmalar oldu. Durur durmaz kendi imkanlarımızla uçaktan çıktık. Benim sıramdakilerin tamamı kendi çıktı. Diğerelini yer ekibi tahliye etti. Yaralıları ambulansla  sevkettiler."

"YAĞMUR OLMASAYDI ÖLMÜŞTÜK"
Kazada kurtulan Avukat Hüseyin Sümer şunları söyledi: “Arka tarafta sol pencereye yakın oturuyordum. Uçak, inmek için alçalmaya başladı. Türbülans falan, şaka zannettik. Ondan sonra tekrar kalktı ve tarlaya iniverdi. Yan tarafta otoban vardı, sanırım otobana inmektense tarlaya iniverdi. Çok uzun bir zaman geçmedi, 5-10 saniyelik bir hadise. Sonra uçak üç parçaya ayrıldı. Uçağın kırılan bölümlerinden herkes kendisini dışarı atıverdi. Biz de ne olduğunu anlayamadık. Ambulans ve polisler biraz geç ulaştı.

Uçak düşerken ‘Ne oluyoruz’ diye birkaç kişi bağırdı. Ondan sonra yere düşmemiz bir oldu. Yağmur vardı, eğer tarla kuru olmuş olsaydı belki şu anda ölmüş olabilirdik. Çok yumuşak indiğimiz için kurtulduk öyle düşünüyorum.

Yolcular uçaktan kendilerini dışarıya atıverdi. Ambulanslar polis falan herkes geliverdi ama geç geldi. Durumu çok acil olanlar vardı. Bizim bulunduğumuz bölgede ağır yaralı 5-10 kişi vardı. Boynu, beli ya da burnu kırılanlar var. Benim kaşım açıldı. Kabin ekibinden hosteslerden biri çığlıkla ön taraf doğru koştu sanırım pilotlardan biri hayatını kaybetmiş olabilir.”

"TÜRBÜLANS İÇİN ÇOK ALÇAKTI"
Yolculardan Mustafa Bahçecioğlu olay anını şöyle anlattı: "Uçak, Amsterdam Havaalanı’na az kala alçalmaya başladı, bayağı sarsıldı. Sonra toparlanmaya çalışılırken çakıldı. Türbülans olması için çok alçaktık. Teknik bir şey olduğu konusunda ne söylesem yalan olur. İlk sarsılmayla uçağın düşeceğini ummuyorduk, ama ikinci sarsılmada olan oldu. Uçağın arka ve ön tarafı kopuktu. Arka taraf, ön tarafın içine girdi.

Ben kanadın üç koltuk arkasında oturuyordum. Düştükten sonra gerçekten can pazarı yaşandı. Biz çıkış kapısından kendi imkanlarımızla çıktık. Görevliler gelene kadar kimseye yardımcı olamadık. Daha sonra öncelikle çocukları çıkarttık, kadınlara yardımcı olduk. “

Sayfa Yükleniyor...