Yollar buz pistine dönecek

Yurt genelinde kar yağışı devam ederken, güneş yüzünü göstermeye başladı. Ancak yarın öğleye kadar kuvvetli buzlanma var. Perşembe’den itibaren sıcalık batıda yeniden 10 dereceye çıkacak.

26.01.2010 - 10:00

Yollar buz pistine dönecek

Türkiye'de bugün birçok kentte güneş çıksa da hava yine çok soğuk. İç ve doğuda bu iki gece hava açacağından en soğuk ve en dondurucu gece olacak.

Sıcaklık -20 dereceye kadar inebilir. Kar yağışı doğuya çekiliyor, Çarşamba günü ülkeyi terk edecek. Perşembe günü sıcalık batıda yeniden 10 dereceye çıkacak.

Marmara, kuzey, iç ve doğu bölgelerde yarın öğle saatlerine kadar kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

MARMARA BUZ KESTİ
İstanbul'da hava sıcaklığı dün gece -7 dereceye kadar indi. Bu, 31 yılın en düşük sıcaklığı olarak kayıtlara geçti.

Bursa kent merkezinde gece en düşük sıcaklık eksi 6,5 derece olarak ölçülürken, Balıkesir'de eksi 7,5 ve Çanakkale'de ise eksi 6,3 dereceye kadar düştü.

Bu illerin ilçelerinde gece sıcaklığı çok daha düşük oldu. Bursa'nın yüksek kesimlerde kalan Keles ilçesinde sıcaklık eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Yenişehir'de eksi 15,3 derece olarak gerçekleşti.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde gece en düşük sıcaklık eksi 11,5 olurken, Bigadiç'te eksi 9,8 ve Manyas'ta ise eksi 10,3 dereceye kadar indi.

Çanakkale'de en düşük sıcaklık kent merkezinde oldu. Bağlı ilçelerindeki sıcaklıklar eksi 6,3 derecenin üzerinde gerçekleşti.

Edirne'de ise kar yağışından sonra hava sıcaklığının eksi 15 derece düşmesiyle birlikte Tunca Nehri ve süs havuzları buz tuttu.

SICAKLIK 10 DERECEYE ÇIKIYOR
Marmara Bölgesi’nde hava açıyor, güneş çıkmayı başladı. Ancak buzlanma çok şiddetli. Sıcaklık gece Trakya'da -15, Marmara genelinde de -10 dereceye kadar iniyor.

Yarın gelecek yağmur havayı yumaşatacak, ancak bazı yerlere karla karışık yağmur yağabilir. Sıcaklık Perşembe günü 10 dereceye çıkacak.

İÇ ANADOLU'DA SİS VE GÜNEŞ
İç Anadolu’nda en şiddetli soğuklar bu iki gece yaşanacak. Hava açık; sis, pus ve güneş bir arada görülecek.

Sıcaklık gece -15 ila -20 dereceyi görebilir. Aşırı buzlanma ve don nedeniyle sürücülerin ve yayaların dışırı çıkmamasında fayda var. Donma tehlikesi de var.

Sıcaklık Perşembe günü yağışla biraz artacak.

LODOS EGE'Yİ ISITACAK
Ege Bölgesi’nde bu gece de hava çok soğuk, buzlanma sürecek. Afyon -10 dereceye iniyor. Yarın lodosla gelecek yağış havayı biraz ısıtırken, kuvvetli buzlanmayı da ortadan kaldıracak.

AKDENİZ VE GÜNEYDOĞU
Antalya'dan Gaziantep'e kadar Akdeniz ve Güneydoğu çok soğuk.

Güneydoğuda rüzgar kuvvetli de esiyor. Gaziantep 1 derece olacak. Bu gece de dona karşı sera üreticileri tedbir almalı. Sıcaklık Perşembe günü yükselişe geçecek.

DOĞU KAR ALTINDA

Doğu Anadolu'da kar ve tipi devam ediyor. Bu geceden itibaren bazı kentlerde hava açmaya başlayacak. ayazdan dolayı şiddetli buzlanma ve dondurucu soğuklar gelecek.

Yarın gece hava çok açık, sıcaklık Ağrı ve Erzurum'da -30 dereceye yaklaşacak.

KARADENİZ AŞIRI SOĞUK

Karadeniz Bölgesi'nde kar Samsun, Ordu, Trabzon ve Rize sahilleri boyunca devam ediyor. Sıcaklık Samsun'da -1 derece.

Bolu-Kastamonu boyunca ise hava açtı, güneş olsa bile şiddetli buzlanma var.

Karadeniz'in içlerinde sıcaklıklar gece -10 dereceye iniyor, gündüz de -5 derecelerde kalacak. Ancak Perşembe günü yağmurla birlikte hava biraz yumuşayacak.

İSTANBUL'DA 31 YILIN EN SOĞUK GECESİ
İstanbul'da bu gece de hava açık çok şiddetli buzlanma var. Sıcaklık -6 dereceye kadar iniyor. Avrupa Yakası’nda hafif kar var ama Anadolu Yakası’nda güneş görülmeye başlıyor.

Yarın ise sıcaklık 5 dereceye çıkacak.

DİĞER DÖRT BÜYÜK KENTTE DURUM
Ankara açık, sıcaklık bu gece de -9 derece olacak.

İzmir güneşli ancak çok soğuk olacak, sıcaklık 6 derece. Yarın yağmur geliyor.

Bursa'da güneşli bir hava görülecek. Sıcaklık gece -9 dereceye iniyor.

Adana açık ve çok soğuk, sıcaklık 4-5 derece hissediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...