Yollarda beyaz esaret

Özellikle batı bölgelerini etkisi altına alan kar yağışı şehirlerarası ulaşımı felç etti. Kara hazırlıksız yakalanan birçok sürücü yollarda mahsur kaldı.

Yollarda beyaz esaret

Balıkesir-İzmir karayolunun 36'ncı kilometresinde bulunan Çanakçı rampalarında yoğun tipi ulaşımı durma noktasına getirdi.

Balkesir- Bigadiç kavşağından itibaren yolda kalan araçlar yüzünden çok sayıda kamyon, TIR ve otomobil kilometrelerce kuyruk oluşmasına yolaçtı.

Çanakçı rampalarında bekleyen araçların çoğunun sürücüsü Aydın, Denizli ve İzmir'e gideceklerini, kendilerine “geri dönün” denildiğini, ancak bunu istemediklerini ifade etti.

Sürücüler, geri dönmek yerine 'belki yol açılır' umuduyla beklemeye devam etti. İzmir yönünden Balıkisir'e giden araçlar da Manisa'nın Akhisar ilçesi yakınlarında bekletildi. Her iki yönde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

YOLCULAR O ANLARI ANLATTI
Mahsur kalan iki yolcu, akşam saatlerinde NTV’yayınına telefonla bağlanarak içinde bulundukları durum hakkında bilgi verdi.

Yolculardan Mehmet Ali Düzova, 9 saatin ardından kurtulduğunu belirterek, “Saat 11.00’den beri buradayız. Yiyeceğimiz yoktu. 8 kilometrelik konvoy var, yüzlerce araç burada mahsur” dedi.

Ufuk Karagöz ise kendisinin Akhisar-Balıkesir arasında 8 saattir kurtarılmayı beklediğini söyledi.

Karagöz, “Araçlar kontak kapatıp bekliyor. Burada yardım da ekip de yok. Böyle bir şeyin olabileceğini düşünememiştik” diye konuştu.

MESCİ: SÜRÜCÜLER HAZIRLIKSIZ
NTV’ye konuşan Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Mesci, birçok sürücünün zincir bulundurmadan ve kış lastiği takmadan yola çıktıklarına dikkat çekti.

Karayolları Bölge Müdürü Mesci, araçların şerit ihlali yaparak kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediğini de ifade etti.

Gün boyu süren çalışmalar sonunda ancak akşam saatlerinde yol kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

BEYAZ KABUS HER YERDE
Kastamonu'yu Ankara'ya bağlayan Ilgaz Geçidi'nde de birçok araç yolda mahsur kaldı. Ulaşım saatler sonra kontrolu olarak sağlanabildi. Bayındır Köyü'ne hasta almaya giden bir ambulans da yolda kalınca ekipler tarafından kurtarıldı.

Afyonkarahisar-İzmir ile Afyonkarahisar-Uşak karayolları da kar nedeniyle kapandı. Araçlarında mahsur kalanlar, yolun açılması için uzun süre bekledi.

Kar yağışı Samsun'da da ulaşımı felç etti. Samsun-Ankara karayolunda 4 kilometre uzunluğunda araç konvoyu oluştu. Çorum-Samsun karayolunda da trafik tek şeritten sağlandı.

Kayseri'de de yoğun tipi Kayseri-Develi yolunu ulaşıma kapattı. Erciyes yolu da trafiğe kapatıldı. Zincir ve çekme halatı olmayan bazı araçlar yolda kaldı.

Çorum-Samsun Karayolu da 1.5 saat araç trafiğine kapandı. Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücüler yolda mahsur kaldı.

Kütahya-Eskişehir yolu da kar nedeniyle kapandı. Birçok kişi yolda mahsur kaldı.

SÜRÜCÜLERE UYARILAR
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, kar yağışı görülen bölgelerde yola çıkacak sürücülerin zincir, takoz ve çekme halatlarını yanlarında bulundurmaları, hatta zincir takmaları gerektiğini söyledi.

Soluk, sürücülere şerit ihlali yapmamaları, herhangi bir sorun çıktığında ekiplerin araçlarının çalışmalarını aksatmayacak şekilde davranmaları, araç takip mesafesini artırmaları, hızlarını düşürmeleri, trafik işaret ve işaretçilerine uymalarını önerdi.

BU NUMARALARI ARAYIN
Karayolları ile bilgi almak isteyen sürücüler aşağıdaki numaraları arayabilir: (0312) 4158800 / (0312) 4274212-159

HANGİ YOLLAR KAPALI?
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı olan yollar kilometre olarak şöyle:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...