'Yolsuzluk dendiğinde akla Başbakan geliyor'

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, ''Foya ortaya çıktı. Hangi yüzü kullanırlarsa kullansınlar yoksulluk dediğinizde, yolsuzluk dediğinizde vatandaşın aklına AKP ve Başbakan geliyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 02.02.2011 - 21:04

'Yolsuzluk dendiğinde akla Başbakan geliyor'

CHP Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Tamaylıgil, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Tamaylıgil, Çelik'in bugünkü açıklamalarına da değindi

Tamaylıgil şöyle konuştu:

''Bugünkü açıklamalara baktığımızda şunu gördük; vatandaş, 'AKP yöneticileri nasıl böyle kılıktan kılığa giriyor?', 'nasıl oluyor da her gün değişik bir yüzle karşımıza çıkıyorlar?' diye merak ediyordu. Sayın Çelik bugün bir açıklama yaptı ve işin sırrı çözüldü. 'Genel Merkez'de makyözümüz var' dedi.

Demek ki makyaj ile binbir surat içine girilebiliyormuş. Milleti kandırmak için hangi yüz gerekiyorsa o yüzü kullanma amacında da olabiliyorlarmış. Yalnız bir gerçek var ki artık foya ortaya çıktı. Hangi yüzü kullanırlarsa kullansınlar yoksulluk dediğimizde, yolsuzluk dediğimizde vatandaşın aklına AKP ve Başbakan geliyor. Önümüzdeki dönemde de bu makyajla gizlenmeye çalışılabilir. Ama bu makyaj yetmeyecektir.''

"ÇELİK DAKTİLODA KALMIŞ GALİBA"
MYK'da, sosyal medya konusunda ilgili genel başkan yardımcısı ve çalışma arkadaşlarından bilgi aldıklarını da belirten Tamaylıgil, bu bilgi alış sırasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in CHP için ''50 yaşın üzerinde daktilo kullanan emekliler'' ifadesini kullandığını hatırladıklarını söyledi.

İstatistiklere baktıklarında sosyal medyayı kullanan ağırlıklı yaşın 50 ve üzeri olduğunun görüldüğünü ifade eden Tamaylıgil, ''Sayın Çelik de 50 yaşın üzerinde ama o hala daktiloda kalmış galiba. Teknik gelişmeleri, teknik alandaki yenileşmeyi ve onların kullanımını net olarak kendisi herhalde daha gerçekleştiremiyor. İnşallah sosyal medyadaki gelişmeleri Çelik'in danışmanları takip ederek kendisine iletiyorlardır. Neler var, neler konuşuluyor, konu başlıkları ne? CHP bunları yakından takip ediyor. Tabi ne yazık ki bilgisi olmadan fikir yürütenlerin çok olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ve bunun örneklerini de iktidar partisinin sözcülerinde çok net olarak karşılaşıp, dinliyoruz'' diye konuştu

ÇELİK'E TAVSİYE
Tamaylıgil, Hüseyin Çelik'in ir kelime türetme yarışına girdiğini söyleyerek, ''Partimize bir takım isimler takmış onların hiçbirisi CHP'ye yakışmaz. Sayın Çelik'e bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Biliyorsunuz, televizyonlarda kelime türetme oyunları yapan programlar var, bu programlara katılarak kelime türetmedeki başarısını oralarda da gösterebilir'' dedi.

SORULARI YANITLADI
— Bir gazetecinin Anayasa Komisyonu'ndaki CHP'li üyelerin istifasını ve boşalan yerlere ne zaman görevlendirme yapılacağını sorması üzerine Tamaylıgil, komisyon üyelerinin konuşma ve önerge verme haklarının kısıtlanmaya çalışıldığını savundu.

— CHP'li Milletvekillerinin Mecliste ''halkın sesi olma'' görevleri bulunduğunu ve buna devam edeceklerini anlatan Tamaylıgil, görevlendirmeyle ilgili CHP Genel Başkanı ve Grup Başkanvekilleri'nin gerekli çalışmayı yapacaklarını söyledi.

— Tamaylıgil, başka bir gazetecinin Çelik'in açıklamalarında ''Esat Bozkurt'un şekillendirdiği yargının özlemi içindeler'' açıklamasını hatırlatması üzerine de şunları söyledi:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal tanımında laik, demokratik, sosyal hukuk devleti var. Hukuk devleti, güçler ayrılığı ilkesini temsil eder. Bu güçler ayrılığını ortadan kaldırmaya yönelik ve yargıyla ilgili düzenlemelerde çok net örnekler var... Buradaki temel amacı ortaya koymak lazım. Bu anayasa değişikliği ile başlayan süreçtir. HSYK'da düzenleme yapılmıştır. AKP'nin şu anki hedefi yüksek yargıdır. Yüksek yargı ile ilgili düzenlemeleri gündeminde adım adım ortaya çıkarmaktadır. CHP'nin de bu amaçla yapılan yasama faaliyetlerine karşı dile getirdiği savunmaları açık ve nettir. Bunu farklı bir değerlendirmeye sokmak son derece yanlıştır.''

— Tamaylıgil, Kars'taki heykel tartışmalarının hatırlatılarak, ''bazı CHP'li belediyeler heykele talip olduklarını açıklamışlardı, bu konuda bir gelişme var mı?'' yönündeki soru üzerine, yerel yöneticilerin bu konudaki kararlarını belediye meclislerinde aldıklarını kaydetti.

Hükümetin heykel tartışmaları ile gündemi saptırmaya çalıştığını savunan Tamaylıgil, ''Yıkma kararı ve Başbakan'ın da buna önderlik etmesi, AKP'nin bence önemli bir şekilde yakasına yapışacak etikettir. Bu etiketi AKP sürekli taşıyacaktır'' dedi.

— Tamaylıgil, parti genel merkezinde sinyal bozucu jammerler olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de bunların konuşuluyor olmasının dahi Türkiye'nin geldiği nokta açısından düşündürücü olduğunu söyledi.

— Tamaylıgil, Kılıçdaroğlu'nun sabahki açıklamalarında bazı isimlere yönelik çağrısının olduğunun hatırlatılması üzerine, CHP'nin güçlü bir halk iktidarı için sürekli olarak güç birliğini gündeme getirdiğini anımsattı.

''Küskünler'' diye bir tanımın kullanılmasına karşı olduğunu, bir CHP'linin her zaman CHP'li olacağını belirten Tamaylıgil, ''Önümüzdeki bir süreçte bir seçim var. Temel hedef bu seçimi kazanmak için olunacak makam ve mevkiden öte, ülkede bağımsız, özgür, eşitlikler içerisinde insan haklarına saygılı bir CHP iktidarını sağlayacak sürece katkı sağlamaktır'' dedi.

— Aile sigortası ile ilgili bir soru üzerine de Tamaylıgil, bu sigortanın kaynağının bütçede yer aldığını ve CHP iktidarında hayata geçireceklerini söyledi.

— Tamaylıgil, başka bir soru üzerine de CHP olarak yarın Torba Yasa Tasarısı'na karşı gerçekleştirilecek eyleme destek vereceklerini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...