Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'nın Akhisar ilçesinde toplu açılış töreninde konuştu.

'KASET GENEL BAŞKANI'
Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert sözlerle eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sen Sosyal Güvenlik Kurumu'nun genel müdürlüğünü yaptın güya. Senin döneminde biz ilaç bulamıyorduk, ilaç. Yolsuzluklara gömüldün. 'Rahşan affı' ile çıktın kurtardın işini. Şu anda sen burada değildin. Bitmedi. Sen CHP'nin genel başkanlığına maharetinle gelmedin. Sen kendi genel başkanına bir skandal olan kasetle genel başkan oldun. Sen kaset genel başkanısın, kaset."

Kılıçdaroğlu'nun hukukun "beraat-ı zimmet asıldır" kaidesini bir kenara koyarak açıklamalarda bulunduğunu belirten Erdoğan, "AK Parti yolsuzluklarla mücadele ede ede bugüne geldi. Babamın oğlu olsa, evladım olsa, kim olursa olsun biz yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz. Fakat şunu da söylemek zorundayım. Yolsuzluklara bulaşmamış insanları adeta yolsuzluğun içerisinde gibi gösterme gayretine girenleri de affetmeyiz. Çünkü o insanlar bu ülkede emeğini, gayretini ortaya koyuyorlar. Siz onları lekelemek suretiyle iftira at, tutmazsa iz bırakır mantığıyla o insanları lekelemeye hakkınız yok. Ve çok enteresan kimin kimle işbirliği içerisinde olduğunu gün ola harman ola, bunları da deşifre edeceğiz, bunları da ortaya koyacağız" dedi.

Yolsuzluk soruşturmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, ''AK Parti, yolsuzluklarla mücadele ede ede bugünlere geldi. Babamın oğlu olsa, evladım olsa, kim olursa olsun, biz yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz'' şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'ARAMIZA FİTNE, FESAT SOKMAK NİYE?'
''Milletin istikamet çizmesi için elimizden geleni yaptık. Karar milletin dedik, kararı siz verdiniz. Aramıza fitne, fesat sokmak niye? Bölünmek niye, parçalanmak niye? İşte bunlarla mücadele edeceğiz dedik.

'CHP KAYMAK TAKIMININ PARTİSİ'
Bunlar milleti hiçbir zaman adam yerine koymadılar. Bu CHP, benim vatandaşıma, milletime 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adamlar, bunlar anlamaz' dedi. CHP zihniyeti bu. CHP bu ülkede, kaymak takımının partisidir. 'Millet karar veremez, anlamaz, millet kim ki Türkiye'ye istikamet çizecek' diyorlar. Vah, vah, vah. Bunlara işte o lobiler, o örgütler, o çeteler destek veriyor. Onlarla yürüyorlar.

'AK PARTİ İLE BU KİRLİ DÜZEN ÇÖKTÜ'
AK Parti ile bu kirli oyun, kirli düzen çöktü. Bundan rahatsız oluyorlar. Çünkü hesaplar artık alt üstü oldu. AK Parti ile birlikte içeride ve dışarıda yeni bir dönem başladı.

Eskisi gibi kazanamaz, yüksek faizden yüksek gelir elde edemez oldular. Göreve geldiğimizde sadece faize ödenen para neydi biliyor musunuz Yüzde 45. Şimdi yüzde 13. Bunun karşılığı 10 yılda 642 katrilyon. Bunlar memnun olurlar mı? Şimdi para kaybettiler, memnun olurlar mı? Soruyorum sizlere, yolsuzlukların olduğu bir hükümet olsa bu hükümet milli gelir 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkar mıydı?

Soruyorum sizlere, Allah aşkına, 79 senede bu ülkede 6 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı, biz ise 10 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir miydi Sadece cumhuriyet tarihinde yapılan okul ve dersliklerin yarıdan fazlasını biz 10 yıla sığdırdık. 205 bin derslik yaptık. Çocuklarımıza okuması için kitap bulamıyorduk değil mi Şimdi ise biz, kitapları sıraların üzerine koyuyor muyuz? Ücretsiz olarak yavrularımız kitaplarını alıyor mu?

'EVLADIM OLSA PRİM VERMEYİZ'
AK Parti, yolsuzluklarla mücadele ede ede bugünlere geldi. Babamın oğlu olsa, evladım olsa, kim olursa olsun, biz yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz.

'GEREK ANA, GEREK YAVRU MUHALEFET VATANA İHANET İÇİNDE'
Şu anda bu işadamlarına atılan iftiralarla bu insanlar, soruyorum sizlere, yarın kredi alacaklar, bu krediyi nasıl temin edecekler. Bu tür saldırılar olursa bu tür lekeleme karalama olursa, bu insanlar geçmişine, bugününe bunlar bizim dönemimizde ortaya çıkmış müteahhit firmalar değil. Bu ülkede 20 yıldır, 30 yıldır bu işi yapan insanlar. Şimdi siz bunları lekeledikçe yurt içi yurt dışı bankalardan kredi almakta zorlanmayacaklar mı?

Bunlar vatana ihanet içerisindeler değerli kardeşlerim. Gerek ana muhalefet, gerek yavru muhalefet vatana ihanet içindedir. Zira 642 milyar, eski rakamla 642 katrilyon bu ülkede devletin kasasında kaldı. Ama bak 17 Aralık'tan bu yana 120 milyar dolar maalesef zarar var. Yazık değil mi, bunu nasıl yaparsınız Böyle bir kampanyayı nasıl başlatırsınız? Bu bir çete olayıdır, bu bir örgüt olayıdır. Maalesef ana muhalefet de, yavru muhalefet de ele ele şu andan bu işi yapıyorlar. Bunların derdi yolsuzluk filan değil. Hepsi bu işin içindeler kendileri. Bunların derdi hukuk değil, adalet değil. Bunların tek bir derdi var bu milletin hükümetini yıpratmak. Yeniden o eski Türkiye'ye dönmek.

'YAZIK DEĞİL Mİ?'
Yazık değil mi, bunu nasıl yaparsınız? Böyle bir kampanya nasıl başlatırsınız Bu bir çete olayıdır, bu bir örgüt olayıdır. Maalesef anamuhalefet de yavru muhalefet de el ele şu anda bu işi yapıyorlar.

'GEZİ DEDİLER CAM ÇERÇEVE İNDİRDİLER'
Gezi dediler, cam çerçeve indirdiler. Şimdi yolsuzluk, şu bu dediler yine cam çerçeve indirmeye gayret ediyorlar. Tutmayacak bu oyunlar. Biz 30 Mart'ta gereken cevabı vereceğiz.

'BU SAVCI KİMİN SAVCISI?'
Başsavcının açıklamalarını gördünüz. Ne diyor savcı, için bir kısım medyayı da yanın alarak, böyle bir adli takip olabilir mi Bunu yapıyor. Bu savcı kimin savcısı? Ondan sonra da bizim öğrencilik yıllarımızda olduğu gibi o uç örgütlerin, marjinal örgütlerin militanları gibi çıkıp adalet sarayının önünde bildiri dağıtıyor. Bir savcı böyle bir şey yapabilir mi?

Ne zaman görüldü böyle bir şey Bunlar nasıl adalet dağıtacak. Bunlar adil olabilir mi Şimdi biz bu tür insanların, tabii ben düzgün, dürüst yargı mensuplarını tenzih ederim, asla bunlarla karıştırmam, bugüne kadar onların hepsini savundum. Ancak ben CHP zihniyetine mensup olan savcıların mağduruyum. Onların meşrebine, onların mizacına mensup olanların da mağduruyum, onu da söylüyorum. Bunların genlerinden ne var bunu da iyi bilirim. Çünkü şu andaki Başbakanınız, milli eğitimin kitaplarında olan bir şiiri okumak suretiyle içeri girdi. Ne oldu? Kimdi mahkum eden? İşte CHP zihniyetine mensup, şu andaki genel başkanın meşrebinden, mizacından olan kişilerin mağduruyum. Bu kadar açık konuşuyorum.''