Youla’dan ‘sahtekar’ için 200 bin lira tazminat

Eskişehirspor eski Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'a “sahtekar” diyerek hakeret ettiği iddiasıyla yargılanan futbolcu Youla Souleymane Youla, 200 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 15:58

Youla’dan ‘sahtekar’ için 200 bin lira tazminat

Eskişehir 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, Çalımbay'ın avukatı Ayşe Fert Dökmeci ile futbolcu Souleymane Youla'nın avukatı Rüstem Özışık katıldı.

Mahkeme, Youla'yı, Çalımbay'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 200 bin lira para cezasına çarptırdı.

Davacı Rıza Çalımbay'ın avukatı Ayşe Fert Dökmeci, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, kararın Türk spor camiasına örnek teşkil edeceğini belirterek, söz konusu paranın Eskişehir'deki hastane ve hayır kurumlarına bağışlanacağını bildirdi.

Bu arada Youla'nın, Rıza Çalımbay aleyhine açtığı 10 bin liralık manevi tazminat davası da aynı mahkemede görülmeye başlandı. Hakim, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Souleymane Youla, Eskişehirspor'un Antalyaspor ile deplasmanda yapacağı maça çeşitli bahaneler öne sürerek gelmemiş, bu sırada Belçika'da olduğu öne sürülmüştü. Eskişehirspor Kulübü yönetimi de Youla'yı kadro dışı bırakmıştı. Youla'nın, bu sırada çeşitli basın yayın organlarına açıklamalarda bulunarak kulüp yöneticileri ile Çalımbay'a hakaret ettiği öne sürülmüştü.

Youla, 20 Aralık 2009'da kulüp yönetim kurulu kararıyla süresiz kadro dışı bırakılmıştı. Çalımbay, kendisine basın yoluyla hakaret ettiğini iddia ettiği Youla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine Denizlispor, Eskişehirspor'un kadro dışı bıraktığı Youla ile 20 Ocakta 2,5 yıllık sözleşme imzalamıştı. Youla 2 Şubatta Brüksel'den uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda Çalımbay'ın suç duyurusu nedeniyle gözaltına alınmış, ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Daha sonra Youla da kariyerine zarar verdiği için Çalımbay aleyhine Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nde (FIFA) dava açtığını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...