YouTube yetkilileri ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkililerinin görüşmeleri sonuç verdi.

İlişkili Haberler


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca mahkemeden aldırtılan erişimin engellenmesi' kararını dikkate alan YouTube yetkilileri, CHP eski lideri Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntüleri internet sitesinden kaldırdı.

Bu gelişme üzerine, ilgili yasal mevzuatın tamamlandığı ve bu aşamada YouTube'a erişimin engellenmesinin söz konusu olmadığı öğrenildi.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, söz konusu görüntüleri YouTube'a koyan kişi veya kişileri tespit etmek amacıyla başlattığı soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Deniz Baykal'ın avukatları, geçtiğimiz hafta, müvekkillerine ait olduğu iddia edilen görüntülerin YouTube'da yayınlanması üzerine, bu görüntülere erişimin engellenmesi istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu.

Bu şikayet üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, görüntülere erişimin engellenmesini talep etmiş, mahkeme de YouTube'a erişimin engellenmesi kararı almıştı.

Karar, gereğinin yapılması için TİB'e gönderilmiş, TİB de YouTube'a yazı yazarak, görüntülerin kaldırılmasını talep etmiş, aksi halde erişimin engelleneceğini bildirmişti.