YouTube, Universal ile ortaklık kuruyor

Video paylaşım sitesi YouTube, müzik yapımcısı Universal Music Group ile video kliplerin yayımlanacağı bir site kurulması konusunda işbirliği yapacak.

10.04.2009 - 11:01

YouTube, Universal ile ortaklık kuruyor

YouTube ve Universal'in ortaklaşa yaptığı açıklamada, altyapısı Google'ın sahip olduğu YouTube tarafından sağlanacak Vevo isimli bir müzik sitesi kurulacağı belirtildi. Anlaşmaya göre, sitenin reklam geliri Universal ve YouTube arasında paylaşılacak.

Vevo.com adresinde barınacak sitenin önümüzdeki aylarda yayına gireceği belirtiliyor, anlaşma YouTube'un birçok büyük yayıncıyla ortaklık kurmak için yaptığı girişimlerin önümüzdeki günlerde başka yeni servislerin duyurulacağının ön habercisi olarak tanımlanıyor.

İçeriğin tamamı Universal Music Group tarafından sağlanacak yeni müzik dağıtım kanalında şarkılar hem Vevo.com adresi üzerinden, hem de YouTube üzerinde açılan Vevo kanalından dağıtılacak. Site üzerinde video klipler ve şarkılarla birlikte Universal'in telif haklarına sahip olduğu röportaj, konser görüntüleri gibi içerikler de bulunacak.

Google ve Universal'in ortak oldukları bir şirket olarak kurulacak Vevo,  Universal'e has içerik sunmayı amaçlamıyor. Yapılan açıklamada bu yıl içinde yayına girecek sitede, ilerleyen dönemlerde diğer büyük yapımcı firmaların içeriklerinin de sunulması için çalışmalar başladı.

Universal'in baş yöneticisi Doug Morris, Warner Music Group, EMI ve Sony Music ile Vevo'ya katılım için görüşmelerin yapıldığını, görüşmeler daha ilk safhasında olsa da firmaların bu konuya oldukça sıcak baktıklarını ifade etti.

Endüstri yöneticileri, Universal ve YouTube'un birlikteliğinin, Amerikan NBC ve Fox'un televizyon programları ve filmlerin çevrimiçi dağıtımı için kurdukları Hulu'nun başarısı üzerine kurulduğu ifade ediyor. Hulu'nun kullanıcı kitlesi YouTube'un kitlesi yanında oldukça küçük kalsa da, ABD'li büyük reklamverenler YouTube'un eklektik ve bazen dehşete varan videolar paylaşan kullanıcıları nedeniyle daha özel bir kitleye hitap eden Hulu'yu tercih ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...