Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı bir köyde, 40 yaşındaki zihinsel engelli kadının 3 yıl boyunca farklı kişilerin cinsel istismarına uğradığı ve 6 aylık hamile olduğu iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında 5 kişiye adli kontrol şartı uygulandığı ve adli makamlarca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde şüpheliler hakkında ayrıca gözaltı kararı alındığı bildirildi.

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, iddiaya ilişkin bazı basın organlarında yer alan haberler üzerine soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı belirtildi.

Olayla ilgili olarak mağdurun ailesinin adli makamlara müracaatı üzerine gerekli adli işlemlerin Çayıralan Cumhuriyet Savcılığınca başlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Öncelikle bu elim olayı şiddet ve nefretle kınıyoruz ayrıca gereken her türlü idari işlemin yapılması için ilgili kurumlara talimat verilmiştir. Soruşturma dosyasına ilişkin detayların kamuoyuyla paylaşılmasının şu aşamada adli süreci olumsuz etkileyeceği kanaatiyle Çayıralan Cumhuriyet Savcılığının talebi üzerine Çayıralan Sulh Ceza Hakimliğince söz konusu soruşturmada gizlilik kararı verilmiştir. Bu sebeple konunun tam olarak açığa kavuşturulabilmesi için soruşturma hakkında detaylı bilgiler kamuoyuyla paylaşılamamaktadır ancak adli makamlardan alınan bilgilere göre, mağdurun ve babasının verdiği bilgiler doğrultusunda 5 kişiye adli kontrol şartı ile her gün kolluk birimlerine imza atma zorunluluğu ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmıştır. Adli makamlarca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde şüpheliler hakkında ayrıca gözaltı kararı alınmıştır."

ENGELLİ KABUL BİRİMİNE YERLEŞTİRİLDİ

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada da iddialara ilişkin bazı basın organlarında yer alan haberler üzerine, soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı hatırlatıldı.

İddialarla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde çalışma başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Bugün itibarıyla ilgili şahıs, devam eden adli süreç dikkate alınarak Bakanlığımız bünyesindeki Engelli İlk Kabul Birimi'ne yerleştirilmiştir. Bu aşamadan sonra ilgiliye uygulanacak sosyal hizmet modeli, konunun uzmanlarınca belirlenecektir'' ifadelerine yer verildi.

"ENGELLİ İLK KABUL BİRİMİNE YERLEŞTİRİLDİ"

Yozgat'ın Çayıralan ilçesinin bir köyünde cinsel istismarda bulunulduğu iddia edilen zihinsel engelli kadının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Engelli İlk Kabul Birimi'ne yerleştirildiği bildirildi.

Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı bir köyde babasıyla yaşayan K.K. isimli 40 yaşındaki zihinsel engelli kadının 3 yıldır farklı kişilerin cinsel istismarına maruz kaldığı ve 6 aylık hamile olduğu yönünde bazı basın yayın organlarında haberler yer almıştı.