YSK Başkanı’ndan ‘kimlik bilgileri’ açıklaması

50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin internette yayınlamasıyla ilgili açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven, "Bizdeki kayıtlarla bire bir uyumlu olmasına rağmen bizim sistemimizden herhangi bir sızma yoktur" diye konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.04.2016 - 12:33 | Son Güncelleme : 08.04.2016 - 16:46

YSK Başkanı’ndan ‘kimlik bilgileri’ açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 50 milyon Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güven,  bir soru üzerine "Çalındı diye bir şey yok, iddialar onlar. Biz her seçim döneminde yasanın amir hükmü gereğince seçmen listelerini, kütükleri siyasi partilere veriyoruz. Bundan ötesi ne, ne oldu onu bilemiyorum. Yorum yapmayacağım" dedi.

Sadi Güven, siyasi partilere verilecek seçmen kütüklerinde hangi bilgilerin olacağının yasada belli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz ana adı, baba adı, doğum tarihi, yeri, adres kayıtlarını yasa gereği veriyoruz. Seçmen bilgi kağıtlarının bir kısmında, muhtarlık askı listelerinde biz bunları son zamanlarda yıldızladık sıkıntı olur diye, bazı TC kimlik numaralarını, ancak diğer kayıtların olması zorunlu. Biz bunları daha önceki dönemlerde verdiğimiz gibi şimdi de veriyoruz. Ondan ötesine yargı bakacak. TC kimlik numaraları halen var, yasa, mevzuat bunu emrediyor. Bugüne kadar 2007 yılından beri bu şekilde veriliyor. Bundan sonra yasa değişirse o parlamentonun bileceği iş."

KİMLİKLER DEĞİŞECEK Mİ?

"Kimliklerin değişmesi söz konusu mu?" sorusuna karşılık Güven, "Bu, idarenin bileceği iş bu benim işim değil, YSK'nın işi değil" dedi.

“BİZDEKİ KAYITLARLA UYUMLU, SIZMA YOK”

Konuyla ilgili daha sonra bir açıklama daha yapan Güven, şu ifadeleri kullandı:

“İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır. Mühendislerimiz incelemeleri yaptılar, bizdeki kayıtlarla bire bir uyumlu olmasına rağmen bizim sistemimizden herhangi bir sızma yoktur. Sızma, hemen hemen de imkansız derecede güçtür. Çok güçlü şekilde sistemi koruyoruz.

İnternette dolaşan dosyadaki verilerin 2008 tarihinde paylaşılan dosyalarla uyumlu olduğu görülmüştür. O dönemde listeleri kimlerin aldığı bizde var ama kim sızdırmıştır, bu yargının bilebileceği bir şey.”

Sayfa Yükleniyor...