YSK: Terörist de oy kullanabilir

YSK Başkanı Muammer Aydın, dağdaki PKK’lıların da seçmen kütüklerinde yer aldığına yönelik iddialarla ilgili olarak, hükümlü olmayan herkesin oy kullanabileceğini belirterek, “18 yaşını dolduran herkes bizde seçmendir” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2008 - 19:30

YSK: Terörist de oy kullanabilir

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) binasına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan YSK Başkanı Muammer Aydın, seçim takviminin, oluşturulan komisyonda hazırlandığını ve seçmen kütüklerinin kesinleşmesinin ardından 1 Ocak tarihine kadar açıklanacağını söyledi.

Seçmen kütüklerinin kesinleşmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini ve TÜİK yetkilileri ile yarın biraraya geleceklerini belirten Aydın, seçmen listelerinin muhtemelen yarın kesinleşeceğini bildirdi.

MERNİS’ten aldıkları listeleri güncelleştirerek seçmen kütüğü haline getirdiklerini belirten Aydın, güncelleştirmenin amacının ham olarak hazırlanan listelerin askıya çıkarılarak vatandaşlarca kontrol edilmesi olduğunu anlattı.

İDDİALAR GÖRÜŞÜLECEK
Güncelleştirme sırasında ortaya çıkan sorunların kaynağını araştırdıklarını ve yarınki toplantıda bunların tartışılacağını ifade eden Aydın, başta aynı adreste birden fazla seçmenin yazıldığına yönelik iddialar olmak üzere tüm iddiaların yarın ele alınacağını kaydetti.

“HÜKÜMLÜ OLURSA OY KULLANAMAZ”
Aydın, terör örgütü üyelerinin seçmen kütüklerinde yer aldığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti: “18 yaşını dolduran herkes bizde seçmendir. O kişi Cumhuriyeti vatandaşı, mahkemece mahkum olmamış, hükümlü olmamış, seçmen kütüğüne yazılma koşullarını taşıyorsa ve anasının, babasının yanında, adresinde bulunuyorsa bu kişiyi seçmen olarak yazmak durumundayız. Teröristi, diyelim ki asker yakaladı, cezaevine aldı, bu kişi cezaevinde oyunu yine kullanacaktır, engel değil, çünkü hükümlü değildir. Ancak hükümlü olursa oyunu kullanamayacaktır. Cezaevinde tutuklu olanlar oyunu kullanacaktır. Bu kişileri yakalayıp, getirirsek yine seçmen olarak onları kaydedip oyunu kullandırmak zorundayız.”

“MÜKERRER OLMAZ”
YSK Başkanı Aydın, mükerrer oy iddialarına karşı parmak boyama uygulamasının tekrar gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, “Mükerrer olmaz. Mükerrer iddiası olan getirsin görelim. Yok böyle bir iddia. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla kişilerin nüfus kayıtları ve kimlikleri belli. Ben öyle bir iddia görmüyorum, sözde var ama somut olarak bize ‘şu adamlar çift kimlikli’ diye bize itiraz gelmedi” yanıtını verdi.

Bilgisayar ortamında kişilerin mükerrer oy kullandıklarının anında tespit edileceğini ifade eden Aydın, “Başkasının yerine oy kullanma olamaz. Eğer sandık başındaki memurlar hakkıyla görevini yapıyorsa. Başkasının yerine oy kullanma konusunda ise sandık başındaki kişiler görevini yapmıyor, buna göz yumuyor demektir. Bence onun dışında mükerrer oy kullanma olamaz. Bize öyle somut bir iddia da gelmedi” dedi.

Sayfa Yükleniyor...