YSK'dan sürpriz bir karar çıktı.

İlişkili Haberler


Yüksek Seçim Kurulu, BDP'nin desteklediği Hatip Dicle, Leyla Zana (Diyarbakır), Sebahat Tuncel (İstanbul) ve Gültan Kışanak'ın (Siirt) da aralarında bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını iptal etti.

YSK'nın 12 kişilik veto listesinde, yukarıdaki isimlerin yanı sıra yine BDP'nin desteklediği İsa Gürbüz (Elazığ), Ertuğrul Kürkçü (Mersin) ve Salih Yıldız (Mersin'den yedek) da bulunuyor. (Diğer isimler: Abdullah Kızılay, Harun Özcan, Şerafettin Efe, Çiçek Otlu ve Nezir Sincan)

YSK, bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini dün tamamladı.

Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceleyen YSK, 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti.

Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel'in ''geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü'' tespit etti.

Ahmet Türk: "Kişisel görüşüm seçimlere girmeme yönünde bir eğilim olduğu yönünde. Partimizin karar organları karar verecek." DEVAMI