Adalet Bakanı: YSK'nın kimlik bilgilerini paylaşmasına sınır konulacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YSK'nın kimlik bilgilerini paylaşmasına sınır koyacaklarını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 07.04.2016 - 11:21 | Son Güncelleme : 07.04.2016 - 12:44

Adalet Bakanı: YSK'nın kimlik bilgilerini paylaşmasına sınır konulacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bundan sonraki seçimlerde kimlik bilgilerini siyasi partilerle paylaşmayacak.

Hükümet, 50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili harekete geçti.

Konuyla ilgili bilgileri Muş Valiliği'ni ziyareti sırasında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi.

Olayla ilgili incelemenin sürdüğünü kaydeden Bozdağ, "Şu anda yayınlananların içerisinde 18 yaşın altında insan var mı yok mu? Ona bakılıyor. Eğer 18 yaşın üstünde isimlerden oluşuyorsa, bu tartışmasız bir şekilde seçmen listesi anlamına gelir" dedi.

Bozdağ, YSK'nın seçmen bilgilerini siyasi partilere verdiğini hatırlatarak "YSK'nın verdiği bu listelerden mi, partilere girdikten sonra mı başka ellere geçti veya başları partilerde mi ele geçirdi, yoksa YSK'dan mı bir şekilde ele geçirildi, bunların tamamı adli soruşturma sonrasında ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen hükümleri hakkında kanun bulunduğunu, bakanlık olarak seçim kanunlarının tamamını tek bir kanun halinde düzenleme çalışmasını sürdürdüklerini kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:

"Bu çalışma içerisinde bundan sonraki seçimlerde YSK'nın paylaşacağı verilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. Eğer mümkün olursa herhangi bir veri vermemesi veya veri vermek ihtiyacı doğacaksa da o zaman TC kimlik numaraları, adresler, doğum yeri, doğum tarihi, anne baba ismi dışında diğer verilerin tamamı gizlenmek ve anonim hale getirilmek suretiyle, sandık numarası ve isim listesi sadece paylaşılabilir. Hangi alternatifi tercih edeceğimize şu anda karar vermedik. Şunun tüm vatandaşlarımızı tarafından bilinmesini özellikle istiyoruz. YSK bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi partiyle bugünkü usül ve yöntemle paylaşmayacaktır. Buna yasal sınırlamalar getireceğimizi buradan ifade etmek isterim."

"CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI BİZİM İÇİN TALİMAT"

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terörle mücadelede "vatandaşlıktan çıkarma" açıklamasına da değindi.

"Bizim devlet geleneğimizde şöyle bir şey var; cumhurbaşkanının açıklaması, başbakanın açıklaması bizim için talimat niteliğindedir" diyen Bozdağ, şunları söyledi:

"Ayrıca bir yazılı talimata gerek yok, sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız herhangi bir yerde konuşma yaptığı zaman bütün bakanlıklar bu konuşmaları takip ederler. Kendileriyle ilgili konu gündeme gelirse talimat kabul edip çalışma başlatırlar. Bu devletimizin kuruluşundan beri kadim bir gelenektir.

Bizim görevimiz anayasa ve yasalar çerçevesinde, onların talimatlarına uygun hareket etmektir. Devletin kuralları, gelenekleri, töresisi budur. Bundan anlamayanlar buradan bile fitne çıkarma peşindeler. Boşuna uğraşmayın. Fitne çıkaramazsınız." 

Sayfa Yükleniyor...