CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altay'a ilk olarak YSK'nın 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını açıklaması soruldu.

Yasal olarak hükümeti kurma görevinin pazar akşamına kadar Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğini savunan Altay, "YSK'nın apar topar seçim tarihi açıklaması çok garipsenecek bir durum" dedi. 

Altay, "YSK tabii seçime hazır olmalı ama seçim tarihi ilan etmesi garip bir durum. Bağımsız hareket etmesi gerekirken kaçak saraydan gelen taleple seçim tarihi açıklaması saray entrikalarının yeni bir versiyonu" diye konuştu.

Engin Altay'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Seçimin tarihi bile açıklanmışken, Başbakan'ın kapısının açık ya da kapalı olmasının önemi yok. AKP ne bize ne MHP'ye samimi bir koalisyon hükümeti teklifi gelmedi. 45 gün yat aşşa bu zaten kendiliğinden olabilecek bir şey. An itibarıyla saray tarafından anayasanın özü ve ruhu iğfal edilmiştir. 

Sayın Cumhurbaşkanı muhtarlarla konuşurken herkesin garipsediği laflar etti. Fıkra anlatacak kadar gözünü kan bürümüş birisi. Cumhurbaşkanı Türkiye'yi çiftlik gibi yönetme arzusundan kurtulamadı. Diktatörlerin hepsinde bu duygu vardır, her şeyi ben yöneteyim, her şey benim kontrolümde olsun.

Biz uzun erimli bir hükümet istedik. Tarihi bir fırsat kaçtı. Bir seçim hükümeti kurulmayacağının ipuçlarını vermiştim. HDP girer ya da girmez bizi ilgilendirmez. Saray entrikalarının parçası olmuş bir AKP ile seçim hükümetine girmemiz tabii ki söz konusu olmaz.

Koalisyon teklif edilmiş de biz kurmamış mıyız? AKP ne CHP'ye ne MHP'ye koalisyon teklifiyle geldi. 3 aylık bir seçim hükümetiyle geldiler. Türkiye ile dalga geçen parlamento ile dalga geçen bir başbakan ile karşı karşıyayız.

Gümrükten mal kaçırır gibi bir seçim. Bu seçimin tek kaybedeni AKP olacak bunu göreceğiz. Genel merkezdeki arkadaşlarımız bir değerlendirme yapıp YSK'ya bir cevap verecektir."