Yücel Çakmaklı son yolculuğuna uğurlandı

Yönetmen Yücel Çakmaklı'nın cenazesi, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 16:38

Yücel Çakmaklı son yolculuğuna uğurlandı

Yönetmen Yücel Çakmaklı'nın cenazesi, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Çakmaklı için Fatih Camisi'ndeki cenaze töreninde, Çakmaklı'nın eşi Filiz, oğlu Bahadır ve kızları Elif Çakmaklı ile Elvan Bolat taziyeleri kabul etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de çelenk gönderdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Camisi'ndeki cenaze töreninde Çakmaklı ile tanışmalarının Milli Türk Talebe Birliği yıllarına rastladığını belirterek, ''Sinemamızda millilik varsa, bu Yücel ağabey ile başladı. O bir dönüşümdü, o bir değişimdi'' dedi.

Fatih Camisi'ndeki cenaze törenine Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Sadettin Tantan, Nevzat Yalçıntaş, sinema dünyasından aralarında Sefa Önal, Memduh Ün, Türker İnanoğlu, Gani Rüzgar Şavata, Fikret Hakan, Yaşar Alptekin, Sezer Cumhur Önal ve Berhan Şimşek'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrısı'nın kıldırdığı cenaze namazının ardından Yücel Çakmaklı'nın cenazesi, sevenlerinin omuzlarında cenaze aracına konularak Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

''SİNEMAYI BİZİM YAPTI''
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Yücel Çakmaklı'yı rahmet ve minnetle andığını belirterek, şunları söyledi: ''Yücel Çakmaklı, sinemanın evrensel imkanları ve diline milli, tarihi unsurlar katarak sinemayı bir anlamda bizim yapmıştır. Bizim sesimizi de evrensel yapmış büyük ustalardan birisidir. Önemli olan da budur. Marifet de zaten budur.

Evrensel olana kendinden bir şey katabildiğin zaman bu evrensel anlamda bir değer taşır. Bizim değerlerimizi yerelden ulusa, ulusaldan evrensele taşınmasında bir katkı sağlar. Rahmetli Yücel Çakmaklı, bütün yaşamı boyunca bunlar için kamera arkasında çalıştı. Yücel Çakmaklı, bizim tarihimize ve insanımıza dönük unutulmaz eserlere imza attı.''

Günay, Yücel Çakmaklı'nın vasiyetlerine uygun nitelikte olan, onun edebiyat, sanat, kültür ve ahlakına uygun projeler gelmesi durumunda bunları desteklemeyi de milli bir görev saydığını kaydetti.

Eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş da törende yaptığı konuşmada, Yücel Çakmaklı'nın milli ve manevi değerleri sinemaya aktaran ilk yönetmen olduğunu ifade ederek, ''Yücel Çakmaklı sinemamızda bir çığır açmıştır. Türk sinemasını Yücel Çakmaklı'dan önce ve Yücel Çakmaklı'dan sonra diye ikiye ayırmak gerekir'' dedi.

Yücel Çakmaklı ile TRT'de çalışma fırsatı bulduklarını ve Çakmaklı'nın bu dönemde önemli eserlere imza attığını kaydeden Yalçıntaş, ''Çakmaklı halkımızın milli değerlerini, beklentilerini dile getiren gerçekten kaliteli, estetik seviyesi çok yüksek filmler yaptı. Onun sinema hayatını da TRT'den önceki ve sonraki dönem olarak ayırmak gerekir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...