Lübnanlı yönetmen Yehya Saade’nin, İzmir Alsancak Garı’nda yüksek gerilime kapılarak ölmesinin ardından, yüksek gerilim hatları yine gündeme geldi.

Gar'da sergileme amacıyla duran Atatürk'ün kullandığı tarihi vagonun bağlı olduğu lokomotifin üzerine çıkan Yehya Saade, 25 bin voltluk akıma kapıldı.

Saade yüksek gerilime kurban olan ne ilk ne de son kişi. Güngören Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Petek Sokak`ta devam etmekte olan bir inşaatın üçüncü katında çalışan olan bir işçi yüksek gerilim hattına takılarak ağır yaralandı ve yoğun bakıma alındı.

Aynı sokakta daha öncede çeşitli kazalar meydana gelmiş ve mahalle sakinleri yüksek gerilim hattından şikayetçi olmuştu.

Rize’nin Çayeli İlçesi'nde 2 apartmana adeta yapışık halde yükselen ve üzerinde 31 bin volt enerji geçen teller bulunan direğin can güvenliklerini tehlikeye düşürdüğünü söyleyen bina sakinleri, kaldırılmasını istiyor.

2 blok olarak inşa edilen 7’şer katlı ve 64’er daireli Altınbaş blokları arasında bulunan ve üzerinden 31 bin volt akım geçen yüksek gerilim hattı direği korku salıyor. Binalara adeta yapışık halde yükselen, apartmanlarda oturanların uzanarak elleriyle dokunabilecekleri mesafede bulunan 40 metrelik direk, bina sakinlerine ecel terleri döktürüyor.

Artvin’de de Aralık ayında Erenler Köyü’ndeki ormanlık arazide yüksek gerilim hattı sebebiyle yangın çıkmıştı. Yangının söndürülmesinin ardından uzmanlar özellikle Antalya’da çıkan orman yangınlarında elektrik iletim hatlarının payının çok yüksek olduğunu, bu direklerin yıldırımları çektiğini dolayısı ile yangına sebep olduğunu hatırlatmıştı.

Uzmanlar Türkiye’de yüksek gerilim hattı çekilirken doğrudan dokunma ve temas etme senaryosuna göre bir yönetmelik geliştirildiğini kaydederken, yaydığı elektromanyetik radyasyonun insanlara verdiği zararın hiç düşünülmediğini vurguluyor.

Konuyla ilgili olarak uzmanlar yüksek gerilim hattı geçen alanlarda 150 metrelik bir güvenlik koridoru oluşturularak yerleşime müsaade edilmemesi gerektiğine özellikle dikkat çekiyor.

Elektiriği uzak mesafelere taşımak için kurulan yüksek gerilim hatlarında 1000 ila 154 000 volt arasında enerji nakledilir.