ANKARA- HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partilerine yönelik sözlerini eleştiren Yüksekdağ, "Sayın Davutoğlu diyor ki, 'Halkların Demokratik Partisi bir siyasi parti gibi davransın'. Aksi halde şöyle olur, böyle olur, muhatap alınmaz ve bunu takip eden tehditler. Ben Sayın Davutoğlu ve Hükümet'e seslenmek istiyorum. Bize siyasi parti gibi davranıp davranmayacağımızı öğretmeden önce, öğretmeye başlamadan önce siz önce bir hükümet gibi davranmayı öğrenin" diye konuştu.

Yüksekdağ, kendilerinin çözüm sürecinin devamı için uğraştıkları bir süreçte hükümetin kendilerini masayı sallamakla tehdit ettiğini iddia ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu ülkede ele güne karşı, içeriye dışarıya karşı elinizde tutacağınız bir dal kalmış sadece. Demokrasi umudunu da, gelişme dinamiğini de sadece o dal tutar. O da çözüm sürecidir. Şimdi bu dalı kırmaya, bu dalı koparmaya çalışıyorsunuz. Bu sadece sizin kendi siyasetinize yaptığınız bir kötülük değil, sorumsuzluk ve aymazlık değil, aynı zamanda bütün Türkiye halklarına karşı işlenmiş bir suç olacaktır.

Bunu çok iyi bilmelisiniz. Kimsenin savaş ve gerilim dili kullanmaya, özellikle de bir hükümetse, siyasi iktidarsa savaş ve gerilim diliyle, çözümsüzlük diliyle konuşmaya hakkı yoktur. Biz Halkların Demokratik Partisi olarak son süreçte etrafımızda yoğunlaştırılan onca kara buluta rağmen, bütün saldırılara ve tehditlere rağmen halkımızın barış ve çözüm umudunu demokrasiyi kurma ve yeşertme umudunu savunduk ve savunacağız."

Kobani'de yaşanan gelişmelere de değinen ve Kerbela'da yaşanan zulmün bugün Kobani'de yaşandığını dile getiren Yüksekdağ, "Bugün de yine Kerbela'nın direniş ruhundan esinlenen halklarımız Kobani'de olduğu gibi teslim olmamak, zalimin zulmüne boyun eğmemek tavrını sergiliyor" dedi.

Kobani için yapılan eylemlerin bahane olarak kullanıldığını ifade eden Yüksekdağ, “Kobani gelişmeleri hükümet tarafından çözüm sürecini askıya almanın bir bahanesi olarak kullanıldı. 'Yavuz hırsız ev sahibini haksız çıkarır' diye bir söz var. Bize 'Kobani'yi neden çözümün bir parçası olarak görüyorsunuz, çözüm süreci ayrı Kobani ayrı' diyorlardı, böyle olmadığını bilmelerine rağmen ama siyasi iktidar manipülasyonun ve hilenin üstadı olmuş. Bunun tersini çok usta bir biçimde yapmaya başladılar” dedi.

Hükümetim çözüm sürecine yönelik tavrını da eleştiren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Sorumuz şu, madem bu tartışmaları yapacaktınız 2 yıl boyunca niye bu çözüm sürecinin ekmeğini yediniz. Niye bu 2 yıl boyunca çözüm sürecinin ve sizlere sunulan olanakların açığa çıkardığı avantajları dere tepe kullandınız?

Bu halk, size oy verenler bu memlekete barış getirdiği umudu taşıdığı için oy verdi. Sizden çözüm beklentisi olanlar bu konuda ciddi olacağınızı umarak bu beklentiyi korudu. Bugün bu söylemlerle yola çıkmak, bugün bu söylemlerin ortaya konulması sorumsuzluktan, aymazlıktan başka bir şey değildir.

Sözünden dönmekten başka, sözünden dönmeyi meşrulaştırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Mert olun sözünüzde durun ve bu sözün gereklerini yerine getirin."