Figen Yüksekdağ: Sözlerimin arkasındayım

Hakkında soruşturma açılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, “Soruştumanın bizim nezdimizde karşılığı yoktur, hükümsüzdür” dedi. Her kesimden oy aldıklarını ifade eden Yüksekdağ, kendilerine asker ve polisin de oy verdiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.07.2015 - 16:30

Figen Yüksekdağ: Sözlerimin arkasındayım

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Meral Danış Beştaş ile Nursel Aydoğan, MYK Üyesi Dilek Yağlı ve kadın kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

HDP'li kadınlar olarak "'ye dayatılan karanlığa karşı barış çağrısı yapmak" için bir araya geldiklerini belirten Yüksekdağ, "Sarayın başlattığı ve saray için başlatılan bir savaşa bütün Türkiye'nin asker olması, bütün Türkiye'nin evlatlarının kurban olması isteniyor" diye konuştu.

Figen Yüksekdağ, “Asker annelerinin de öldürülen polislerin annelerinin de askerlerin ailelerinin de bugün bu savaş koalisyonuna karşı, ülkenin bütün evlatları için gerillaların anneleri ile askerlerin, polislerin anneleri ile 'barış' demesinin ve bu savaş karanlığına 'hayır' demesinin zamanı gelmiştir” dedi.

“HDP'nin hedef tahtasına oturtulduğunu" savunan Yüksekdağ, "Bugün HDP'ye karşı geçici hükümet, meşru olmayan hükümet savaş ilan etmiş durumda. Savaş, meşru değildir. HDP'ye karşı açılan savaş hiç ama hiç meşru değildir. Üstelik bu savaş, meşru oymayan bir hükümet tarafından ilan edilmişse bu savaş dayatmasını, saldırı politikalarına boyun eğmemizi hiç kimse bizden beklemesin" dedi.

"ASKER DE POLİS DE BİZE OY VERDİ"

HDP'ye oy verenlerin içerisinde, barış isteyen bütün kesimlerin bulunduğunu belirten Yüksekdağ, "Bizlere Kürtler oy verdi, Türkler oy verdi, kadınlar, gençler oy verdi. Bizlere askerler oy verdi, polisler oy verdi. Bizlere bütün halklardan ve uluslardan, bütün partilerin AKP'nin, CHP'nin, MHP'nin tabanından değerli halkımız, yurttaşlarımız oy verdi. Bizler bu oyların değerini ve kıymetini her zaman çok iyi bildik ve bilmeye de devam ediyoruz" diye konuştu.

"SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM"

Bir soru üzerine hakkında açılan soruşturmaya da değinen HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "Şanlıurfa'daki o konuşmanın arkasından ben yine sözlerimi savunduğumu çok net ifade ettim. Bugün de sözlerimin arkasındayım, çünkü söylediğim sözlerde yanlış hiçbir şey yoktu" şeklinde konuştu.

"Sayın Cumhurbaşkanım, biz sırtımızı terör örgütüne yaslamıyoruz. Bakın biz bugün Kobani ile dayanışma için geldik. Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye dayıyoruz" dediğini aktaran Yüksekdağ, "Ne demektir bu IŞİD'e karşı mücadele eden halkların meşru varlığını, direnişini, barış, çözüm iradesini temsil eden bir güce yaslıyoruz. Bu teröre sırtını yaslamak demek değildir" dedi.

Sözlerinin arkasında olduğunu aktaran Yüksekdağ, "Hakkımda açılan soruşturma, dokunulmazlık tartışmaları, bunların hiçbirisinin bizim nezdimizde karşılığı yoktur, hükümsüzdür” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...