HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ: Sizin zekanız yetmez

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, partisinin baraj sorunu olmadığını belirterek, “HDP’ye oran biçemezsiniz. Buna sizin matematik zekanız, siyasi zekanız yetmez” dedi.

Anadolu Ajansı 13.01.2015 - 17:42

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ: Sizin zekanız yetmez

HDP TBMM Grup Toplantısının başında, vefat eden Adana Milletvekili Murat Bozlak için saygı duruşunda bulunuldu.

Paris'te 17 kişinin öldürüldüğü terör saldırısını kınadığını ve lanetlediğini ifade eden Eşbaşkan Figen Yüksekdağ, saldırının 2 yıl önce üç kadın siyasetçinin katledilmesinin devamı olduğunu savundu.

Yüksekdağ, "Kobani'deki IŞİD vahşeti hükümetin sorumsuz politikalarıyla adeta kollandı, teşvik edildi. Ortaya koyduğumuz bütün iddia ve bulgular hükümet tarafından reddedildi" diye konuştu.

"BUNUN ADI TÜRKÇE'DE İKİYÜZLÜLÜKTÜR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, IŞİD'i "öfkeli insan topluluğu" olarak nitelediğini dile getiren Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Kısa süre önce bu katliam örgütünün terörist olduğu tespitini yapmayı başarabildiler. Aradan geçen aylar boyunca sadece Ortadoğu halkları bu katliamla kıyımdan geçirilmedi, bütün dünyaya ve Türkiye'ye tehdit olacak canavar büyütüldü. Bugün Paris'te böyle bir katliam gerçekleştiriliyorsa, İstanbul'un göbeğinde bombalar patlatılıyorsa bu karanlık çeteye verilen siyasi desteğin eseridir. Onları koruma, kollama, Türkiye sınırlarında özgürlük tanıma politikasının sonucudur.

Halkımızın 6-8 Ekim'de IŞİD'e karşı geliştirdiği demokratik eylemlilik, siyasi iktidar tarafından kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle hedef tahtasına oturtuldu. Paris'teki yürüyüşe Sayın Davutoğlu gidiyor ve teröre karşı siyasi tavrını ifade ediyor. Sayın Davutoğlu, Paris'te olursa katliamcı çetelere karşı yürüyüşe katılıyor ama bu katliamcı çetelere karşı Türkiye'de yürüyenlerin üzerine polisi salıyor. Bunun adı Türkçe'de ikiyüzlülüktür, Fransızca'da nedir bilmiyorum. Siyasi iktidar, Batıyı Paris katliamında takındıkları tavırdan dolayı ikiyüzlülükle eleştirirken, kendi ikiyüzlülükleriyle yüzleşmek zorundalar. Sayın Davutoğlu'nun Batı devletlerini ikiyüzlülükle eleştirmesi tutarlı değildir. Ortada ikiyüzlülük varsa dünyadaki ve bölgedeki bütün egemen devletlerin ikiyüzlülüğüdür.

IŞİD'in Türkiye'de beslendiği, desteklendiği, lojistik destek gördüğü bütün merkezleri açıklama, ortadan kaldırma ve işlenen suçları ifşa etme sorumluluğunu yerine getirmelidir."

CİZRE'DEKİ OLAYLAR

Cizre’deki olaylara da değinin Yüksekdağ, "Cizre'de yaşanan ölümleri "paralelin işi", "çözüm sürecine darbe teşebbüsü" olarak açıklamayı sürdürüyorlar. Biz artık Cizre'deki provokasyonu AKP hükümetinden bağımsız düşünmüyoruz. Cizre'de provokasyon varsa, iktidar bunu açığa çıkarma gücüne, istihbaratına sahiptir. Demek ki provokasyonun parçasısınız, işiKaydet ve Yayına Alnize geliyor. Cizre'de bu sürecin devam ettirilmesi çözüm sürecinin ciddi darbe almasına neden olacaktır" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Abdullah Öcalan'ın sunduğu taslak üzerinde hala müzakere başlatmadığını ifade eden Yüksekdağ,, hükümetin zaman kazanma ve süreci erteleme politikası izlediğini dile getirdi.

İktidarın çözüm dilini ve siyasetini kullanmaya başlamasını isteyen Yüksekdağ, "Biz bir taraftan müzakerelerin somut ve resmi olarak başlatılmasını, diğer taraftan demokrasi, barış ve özgürlük dilinin kullanılmasını istiyoruz" dedi.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Yüksekdağ, iç güvenlik paketinin aslında "saray güvenliği" yasası olduğunu savunarak, "O sarayın güvenliğini 16 Türk devletinin temsili askerlerini yanınıza dizerek sağlayamazsınız. Bu baskıcı politikalar, antidemokratik yaklaşımlar devam ederse tarihteki 16 Türk devletinin askeri de mevcut askeri yapı da ilan etmeye çalıştığınız sultanlığınızı korumaya yetmeyecek" diye konuştu.

“MATEMATİK ZEKANIZ YETMEZ”

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, bu yıl genel seçime gidileceğini anımsatarak, iktidarın HDP'nin barajı aşıp aşamayacağının kritiğini yaptığını söyledi.

HDP'nin baraj sorunu olmadığını ifade eden Yüksekdağ, "HDP'nin mücadele geleneğine, siyasi duruşuna oran biçemezsiniz. Buna sizin matematik zekanız, siyasi zekanız yetmez. Bizim baraj diye bir sorunumuz yok. Egemen siyasetin temsilcilerinin baraj sorunu var. Barajı savunanlar onlar" dedi.

“BARAJI AŞIYORUZ”

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Seçim barajına takılmıyoruz. Yüzde 10 barajını çok rahat aşabilecek düzeydeyiz. Seçime partimizle giriyoruz ve barajı da aşıyoruz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...