Genelkurmay Başkanlığı, teröristlerin hendek kazdıklarının tespit edilmesi üzerine Hakkari'de operasyon yapıldığı ve 11 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Hakkari Valiliği, Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının başladığını duyurdu.

Yasak kararının "ilçede artan terör olayları nedeniyle" alındığı ifade edildi.

İlçede dün öğle saatlerinde Orman Mahallesi'nde patlama meydana geldi, 4 kişi yaralandı. Eğitime ara verilen Yüksekova'daki bazı okullara özel eğitimli askerler ve polisler yerleştirildi. Tümen Komutanlığı'ndan havalanan helikopterlerle ilçenin çevresinde bulunan tepelere asker indirildi.

Teröristlere yönelik operasyona yaklaşık 20 bin güvenlik gücünün katılması bekleniyor.

Operasyon öncesi Yüksekova'dan göç başladı. Yasak kararıyla çok sayıda kişi, evlerini terk ederek ilçe dışındaki yakınlarının yanına gitti. Cami hoparlörleri ve zırhlı araçlardan da terörsitlere ''teslim olun'' çağrıları yapıldı. 

Sokağa çıkma yasağının duyurulduğu bir başka ilçe ise Nusaybin. Mardin'in ilçesinde de Yüksekova'dakine benzer görüntüler yaşandı. Eşyalarını kamyonlara yükleyenler ilçeden ayrıldı.

Mardin Valiliği, yasak uygulanırken 112 acil sağlık hizmetlerinin süreceğini ve 1 nöbetçi eczanenin açık olacağını açıkladı. 

Operasyon beklentisi olan bir başka yer de Şırnak kent merkezi. Bazı mahallelerde açılan hendekler ve tuzaklanan bombaların temizleneceği belirtildi. Kent merkezinde henüz sokağa çıkma yasağı uygulanmıyor.