Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında komutanları taşıyan helikoptere dün akşam ateş açıldığını duyurdu.

Açılan dört el ateşten biri, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve 3’üncü Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Metin Temel'in bulunduğu helikoptere isabet etti.

Hasar gören helikopterin emniyetli iniş gerçekleştirdiği belirtildi. 

TSK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"20 Haziran 2013 Perşembe günü saat 18.40 sularında, içinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ile 3’üncü Tümen Komutanının da bulunduğu komuta heyetini taşıyan Komuta-Kontrol helikopterine (S-70) teröristler tarafından Hakkâri ili Yüksekova ilçesi İkiyaka Dağlarından dört el ateş edilmiş; helikopter kaçınma manevrası yaparak ateş bölgesinden süratle uzaklaşmış ve emniyetli bir şekilde Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına inmiştir.

Helikopter üzerinde yapılan kontrolde, bir merminin helikopterin sağ kargo ön camından girerek, helikopterin ana kirişlerine hasar verdiği ve kontrol kutusunun üst çeperinde kaldığı tespit edilmiştir."