Ankara’da, yumurta atılan iki ayrı öğrenci eylemiyle ilgili soruşturma, iki farklı kararla noktalandı. Eylemde attığı yumurtayla iki polisin ceketini kirleten öğrenci hakkında, şikâyet nedeniyle “mala zarar verme” suçundan dava açılırken, benzer bir soruşturma, “mala zarar verme” suçundan şikâyet olmaması nedeniyle takipsizlikle sonuçlandı. Takipsizlik kararında ifade özgürlüğünün “Devleti veya toplumun bir kesimini inciten, şok eden veya rahatsız eden bilgi ve düşünceler için de geçerli olması gerektiği” belirtildi.

Taraf gazetesinin haberine göre, Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Gökçek, öğrenci Jale Şule Tunç hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ve mala zarar verme” suçlarından bir yıldan dokuz yıla kadar hapis talebiyle dava açtı. İddianamede, Tunç’un, 25 Ocak 2011’de “4+ 4+ 4’lere, paralı eğitime, cinsiyetçi eğitime, bu sistemin verdiği karnelere karşı bir şey yapmalı” adıyla Kızılay’da düzenlenen eyleme katıldığı belirtildi.

Yaklaşık 60 kişilik grubun, Yüksel Caddesi’nden AKP İl Başkanlığı’na kadar yürüdüğü belirtilen iddianamede, yolu trafiğe kapatan grubun, Çevik Kuvvet barikatının önüne geldiği kaydedildi.

Tunç’un, eylem sırasında polislere yumurta atanlar arasında bulunduğu savunulan iddianamede, “Atılan yumurtaların, müşteki polis memurlarına isabet ettiği ve müşteki polis memurlarının ceketlerinin kirlenmesi nedeniyle şikâyetçi oldukları“ ifade edildi.

İddianamede, Tunç’un Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın 32. maddesi uyarınca altı aydan üç yıla, iki polisin her birine karşı “mala zarar verme” suçundan ise sekiz aydan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Cumhuriyet Savcısı Ahmet Cemal Gürgen ise benzer soruşturmada 11 zanlı hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Kararda, zanlıların 12 Aralık 2012’de Hacettepe Üniversitesi’ndeki konsere katıldıkları bildirildi. Konser arasında eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ayağa kalktığında “Üniversiteler bizimdir, AKP defol, Günay üniversitede ne işin var” diye slogan attıkları kaydedilen kararda, Can Kaya ve Özgür Bozkurt’un Günay’a attığı yumurtaların başka kişilere değdiği kaydedildi.

AİHM kararlarına göre ifade özgürlüğünün demokratik toplumun vazgeçilmez ögesi olduğu, ifade özgürlüğünün sadece hoşa giden, insanları incitmeyen veya önemsenmeyen bilgi ve düşünceler için değil; devleti veya toplumun bir kesimini inciten, şok eden veya rahatsız eden bilgi ve düşünceler için de geçerli olması gerektiği belirtilen kararda, slogan içeriklerinin suç teşkil etmediği ifade edildi.

Kararda, “yumurta atma eyleminin de hakaret değil mala zarar verme suçunu oluşturduğu, şikâyete tabi bu suçtan da müştekilerin şikâyetçi olmadıkları” ifade edilerek, “suç ve şikâyet yokluğu nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildiği bildirildi.