Yunan askerinden Türk gazetecilere gözaltı

Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında Yunan askerlerini görüntülemek için denize açılan ve gözaltına alınan Türk gazeteciler, kısa süre içinde serbest bırakıldı.

04.08.2009 - 18:22

Yunan askerinden Türk gazetecilere gözaltı

Karaada'ya Yunan askerlerinin çıkarıldığı, Yunanistan bayrağı çekildiği yolundaki haberler üzerine, küçük bir tekne kiralayan İhlas Haber Ajansı muhabirleri Çağdaş Yıldırım, Sabri Çağlar, Sabah Gazetesi Muhabiri Bekir Öner Şan, gazetenin şoförü Yusuf Yavuzyiğit ile tekne kaptanı Erhan Kallak denize açıldılar.

Yunan Sahil Güvenlik Botu, Kaş açıklarında seyreden tekneye yaklaşarak, gazeteciler ve tekne kaptanını gözaltına aldı.

Bölgedeki bir başka teknedeki gazeteciler tarafından olayın Türk Sahil Güvenlik botuna bildirilmesi üzerine Türk sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan bir zodyak bot bölgeye geldi.

Yapılan görüşmelerin ardından serbest bırakılan Türk gazeteciler, Kaş'a geri döndü.

"ÇOK SAYIDA ASKER GÖRDÜK"
Gazetecileri limanda Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz ve Belediye Başkanı Abdullah Gültekin karşıladı. Sabah Gazetesi muhabiri Şan, gazeteciler adına yaptığı açıklamada, Ada'da bir kilise, binalar ve çok sayıda asker gördüklerini söyledi.

Ada'yı görüntüledikten kısa bir süre sonra Yunan askerleri tarafından gözaltına alındıkları belirten Bekir Öner Şan, ''Yunan askerleri telefonla konuşmamızı istemediler. Ancak, biz bir fırsatını bulup sahildeki arkadaşlarımıza bilgi verdik. Yunan askerler, gözaltı sırasında, çektiğimiz fotoğraf ve görüntüleri izlediler, uzun süre telefonla görüştüler. Kimlik bilgilerimizi de kayıt altına aldılar'' diye konuştu.

Kaymakam Süleyman Yılmaz da yaptığı açıklamada, yaşanan kısa süreli krizin çözülmesindeki çabalarından ötürü Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'e, Sahil Güvenlik Komutanlığına, Emniyet teşkilatına ve Liman Başkanlığına teşekkür etti.

Yılmaz, gazetecilerin gözaltına alınma nedenini henüz bilmediklerini, konuyu daha sonra açıklığa kavuşturacaklarını ifade etti.

"TÜRK TEKNESİ KONTROL EDİLDİ''
Yunanistan Ege ve Deniz Ticaret Bakanlığı ise, basına yansıyan olayın, ''Yunan karasularına giren Türk teknesinin kontrol edilmesi olduğunu'' açıkladı.

Bakanlığın, Yunanistan Limanlar Müdürü Teodoros Rençperis imzasıyla yapılan açıklamasında, ''Bir Türk turist teknesinin güneydoğu Ege bölgesinde Yunan karasularına girdiği'' bildirildi.

Kaş açıklarındaki Karaada yakınlarındaki olaya ilişkin olarak, ''saat 17.35 sularında, Yunan karasuları içinde bir Türk turist teknesinin seyrettiğinin belirlendiği'' kaydedilerek, ''Pony adlı teknede normal güvenlik kontrolü yapıldı. Teknede, kaptanının dışında, kendilerini İHA televizyon kanalı için çalışan gazeteciler olarak tanımlayan 4 Türk vatandaşı vardı. Kontrolün tamamlanması ve Yunan karasularını terk etmeleri uyarısının ardından tekne saat 18.10'da bölgeden ayrıldı'' denildi.

DIŞİŞLERİ: GÖZALTI YOK
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin de, ''Meis Adası civarında fotoğraf çekmek isteyen kimi Türk gazetecilerin Yunan makamlarınca gözaltına alınması veya tutuklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını'' söyledi.

Burak Özügergin, ''kimi Türk gazetecilerin Yunan Sahil Güvenlik makamları tarafından gözaltına alındığına'' dair haberler çıktığını hatırlatarak, bu konuda bilgi isteyen basın mensuplarına verdiği yanıtta, ''Türk gazetecilerin Yunan makamları tarafından gözaltına alınması veya tutuklanması gibi bir durum sözkonusu değildir'' dedi.

Özügergin, ''İlgili makamlarımızdan aldığımız bilgilere göre, Meis Adası civarında fotoğraf çekmek isteyen bazı Türk gazetecileri Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından durdurulmuş, gazetecilerin amaçları sorulmuş ve bölgede bulunan Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında yapılan temasın ardından Türk gazetecileri Kaş'a dönmüşlerdir'' diye konuştu.

Sözcü, konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı'nın da ''gerekli girişimlerde bulunduğunu'' kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...