Yunan genç için üç ilde gösteri

Yunanistan'da bir gencin polisin açtığı ateşle yaşamını yitirmesi, İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Haberler - NTV Haber 21.12.2008 - 14:17

Yunan genç için üç ilde gösteri

İstanbul İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen Öğrenci Gençlik Sendikası üyeleri, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na yürümek istedi ancak polis izin vermedi.  "Atina kazandı, biz de kazanacağız", "Polis bize kimliğini göster" şeklinde slogan atan göstericiler, ellerindeki basın bildirilerini uçak yaparak polise attılar. Öğrenciler, slogan atarak Taksim Meydanı'na kadar yürüdükten sonra dağıldılar.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği önünde bir grup 16 yaşındaki yunan genç Alexandros Grigopolus'un polis tarafından öldürülmesini protesto etti. Büyükelçiliğin karşısında toplanan grup, ellerinde Türkçe ve Yunanca pankartlar taşıyarak sloganlar attı. Ankara Anarşist İnisiyatifi, Toplumsal Cinsellik Karşıtı Platform, Genç-Sen, Genç Kurtuluş Emekçi Hareket Partisi'nin de aralarında bulunduğu 7 ayrı sivil toplum örgütünün destek verdiği gösteride, Grigopolus'un ölümünün dünyada karşılığını bulduğu ifade edildi. Açıklamanın ardından grup üyeleri ellerindeki içi kırmızı boyalı su dolu poşetleri büyükelçiliğe fırlattı. Nene Hatun Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçen grup, polisin uyarısı üzerine dağıldı.

Eskişehir'de de bugün gösteri vardı. Kentte Yunanistan'daki olaylara destek vermek isteyen grupla polis arasında arbede çıktı. Öğrenci Gençlik Sendikası üyeleri, bir gencin polis tarafından vurulmasından sonra Yunanistan'da başlayan olayları desteklemek için Porsuk Bulvarı'nda bir araya geldi. Grup, "Alexis kardeşimizdir" yazılı pankart astıkları köprüyü ulaşıma kapattı. Daha sonra İsmet İnönü Caddesi'ne yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Yürümekte ısrar eden gruba polis müdahale etti ve göstericiler dağıtıldı.

Sayfa Yükleniyor...