Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Başbakan Yıldırım'a taziye telefonu

Yunanistan Başbakanı Çipras, terör saldırısı dolayısıyla Başbakan Yıldırım'ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.

çipras türkiye göçmen avrupa110916.jpg

Beşiktaş'ta 30 polis ve 8 sivilin şehit olduğu terör saldırısıyla ilgili Türkiye'ye taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İstanbul'daki terör saldırısı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Yunanistan Başbakanı Çipras, dün gerçekleşen hain terör saldırısı çerçevesinde taziyelerini iletmek için Başbakan Yıldırım'ı telefonla aradı.

Telefon görüşmesinde söz konusu terör saldırısını şiddetle kınadığını belirten Başbakan Çipras, başta saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları olmak üzere, tüm Türk halkına ve hükümete başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi. Başbakan Çipras, Yunanistan olarak terörü kaynağı ne olursa olsun lanetlediklerini, bu bağlamda Türkiye'nin terörle mücadelesine güçlü destek verdiklerini ve Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

"TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK"

Taziye dilekleri ve dayanışma mesajı için Çipras'a teşekkür eden Başbakan Yıldırım ise, Türkiye'nin DAEŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle eş zamanlı yürüttüğü mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini dile getirdi. Başbakan Binali Yıldırım, terörün küresel bir tehdit olduğunu hatırlatarak bu tehditle mücadelenin uluslararası iş birliği gerektirdiğini,bu bağlamda komşu Yunanistan'ın iş birliğinin ve Türkiye ile dayanışmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Görüşmede Çipras'a Türkiye-AB ilişkileri ve iş birliği konusundaki Türkiye'nin beklentilerini de aktaran Yıldırım, iki ülke arasında ulaşım alanındaki ilişkilerin daha ileri bir seviyeye taşınması için somut adımlar atılması konusunda ortak çaba göstermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Görüşmede Yıldırım ile Çipras'ın, her alandaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için yakın siyasi diyaloğun sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

İTALYA'DAN KINAMA

İtalya Dışişleri Bakanlığı da İstanbul'daki terör saldırılarını güçlü şekilde kınadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İstanbul'da dün gece onlarca kişinin yaşamını yitirmesine ve 160'ın üzerinde kişinin yaralanmasına yol açan saldırıları güçlü şekilde kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere Türk halkı ve hükümetine olan yakınlık dile getirildi. İtalya'nın terörle mücadelede her zaman Türkiye ile diğer partner ve müttefik ülkelerin yanında olduğu ifade edildi.

Öte yandan, bakanlıktan eş zamanlı Mısır'daki Kıpti Kilisesi'ni hedef alan saldırı için yapılan açıklamada "terör saldırısı" ifadesi kullanılırken, İstanbul için aynı ifadenin kullanılmadığı, onun yerine sadece "İtalya, terörle mücadelede Türkiye ve müttefiklerinin yanındadır" denilmesi dikkati çekti.

Sayfa Yükleniyor...