Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, santralin yapımına karşı çıkan köylülerin adına Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde açtıkları davanın sona erdiğini belirterek, mahkemenin HES yapımına karşı yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi.

İlişkili Haberler


Mahkemenin, dava konusu işlemin niteliği ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar aldığını anlatan Ulutaş, kararın sevindirici olduğunu söyledi.

Ulutaş, ''Bu karara göre firma buraya giremez. Ancak Valilik tarafından verilebilecek özel kararla buraya girilebilir. Bunun da örnekleri var. Bizler burada mahkemenin aldığı kararın rahatlığıyla mücadelemize devam edeceğiz'' dedi.

Bu arada, santralin yapılmasına tepki gösteren köylüler, 12 Aralık 2009'da başlattıkları ''çevre nöbeti''ni ise sürüyor.

Dalyan beldesi Okçular köyünde yaşayan Alan Fenn ve Janet Surman çifti de kararın açıklanmasının ardından Topgözü mevkisinde eylem yapan köylülere lokum dağıttı.