Yuvaya başlama yaşı

Çocuklar kaç yaşında yuvaya başlamalı, çocuğunuzu yuvaya nasıl alıştırırsınız? Uzman Psikolog Özden Sevil yanıtladı.

25.12.2012 - 21:28

Yuvaya başlama yaşı

Her çocuğun gelişimi farklı ve özeldir, ancak yuvaya, ilkokula başlama gibi önemli aşamalarda çocuğun içinde bulunduğu yaş döneminin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Yuvaya başlama aşamasında olan bir çocuğun öz bakım becerilerini temel düzeyde edinmiş olması, ihtiyaçlarını dile getirebilmesi, ince ve kaba motor becerilerinin (düğme ilikleme, makas kalem tutabilme, tırmanma, zıplama vb.) gelişmeye başlamış olması, öğretmeninin söylediği kısa yönergeleri takip edip yerine getirebilmesi, belirli kurallar çerçevesinde davranmayı öğrenmeye başlamış olması yuvaya uyum sağlamasını kolaylaştırır.

2 yaş dönemi ise çocukların bağımsızlık kazanma ve bağlanma arasında gidip geldiği, “hayır”larla sınırları test ettikleri, paralel oyun oynadıkları (yan yana ancak kendi başlarına oynadıkları), oyuncaklarını arkadaşıyla paylaşmak istemedikleri “benmerkezci” bir dönemdir. “Ben” duygusunu ortaya koymak isteyen 2 yaş çocukları bir araya geldiklerinde aralarında kısa süren çatışmalar çıkabilir. Uzun saatler yabancı bir yerde anneden ayrı kalmakta zorlanabilirler. Oyun grupları 1,5-2 yaş dönemi çocuğunun ihtiyaçları için daha uygundur.

3-4 yaşına geldiğinde çocuklar genellikle tuvalet eğitimi kazanmış olurlar, özbakım ve dile becerileri gelişmiştir. Böylece ihtiyaçlarını daha kolay dile getirebilir, istediği olmadığında hayal kırıklığı ile baş edebilir, kendilerini sakinleştirebilirler. Diğer insanların kendilerinden farklı düşündüklerini anlayabilirler. Böylece empati kurabilme becerileri gelişirken eşyalarını da paylaşırlar. Artık sosyalleşme süreci başlar. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynarlar, sıra bekleyebilirler ve kurallara daha kolay uyarlar. Dikkatlerini bir noktaya odaklayabildikleri için daha uzun süre etkinliklere dahil olabilirler. Zihinsel ve duygusal gelişimleri sayesinde içsel imajlar yaratabildiklerinden, annesi yanında olmadığında da onun güvencesini, sevgisini hissederler ve böylece anneden ayrılmak 2 yaş dönemine göre daha kolay hale gelir. 2 yaş dönemindeki “bireyselleşmenin” ardından 3 yaşında “sosyalleşme” süreci başladığından ev içi faaliyetler çocuğun ihtiyaçlarına cevap yermeye yetmez olur. Gelişim süreci ve beraberinde gelen bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda, bir çocuğun 3 yaşını tamamladıktan sonra yuvaya başlaması sağlıklıdır.

Yabancı bir yerde ilk defa anne babadan uzak kalmak, yeni bir düzene girmek bazı çocuklar için zorlayıcı olabilir. Yuvaya gitmek istemeyebilir, anneye yapışabilir, ağlayabilirler. Bu süreci yönetebilmek için ebeveynler:

Çocuklarından ayrılmakta zorlanabileceklerinden öncelikle kendi duygularına kulak vermelidirler.

Yuvaya başlamadan önce çocuğu öğretmenle tanıştırabilir, yuvayı tanıtabilirler.

İlk günlerde bahçede ya da salonda bekleyebilirler.

İlk günlerde “Burada yeni insanlarla tanışacaksın, yeni şeyler öğreneceksin” diyebilirler. Çocuk kaygılıysa veya korkuyorsa “Başlangıçta endişelenebilirsin, korkabilirsin. Bizler de senin yaşındayken benzer şeyleri yaşadık” diyerek çocuğun kaygı ve korkularını duyduklarını ve olduğu gibi kabul ettiklerini belirtmelidirler.

Geçiş dönemlerinde çocuğun rutin bir düzene ve tutarlı tavırlara daha fazla ihtiyacı olur.  Nelerin değişeceğini önceden anlatmalı, onu yuvadan ne zaman, kimin alacağını önceden mutlaka söylemelidirler.

Sevdiği bir oyuncak, aile fotoğrafı, ebeveyne ait bir eşye gibi çocuğun evi hatırlamasına yardımcı olacak bir şeyi yuvaya giderken yanına almasını sağlayabilirler.

Çocuğun yuvaya alışması bir aydan fazla zaman almışsa bir uzmandan destek almakta fayda vardır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...