Yüz nakli olan Uğur Acar cinayetle suçlanıyor

Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan kişi olan Acar, "Yakmak suretiyle kasten adam öldürme" suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 17:34 | Son Güncelleme : 15.11.2016 - 17:35

Yüz nakli olan Uğur Acar cinayetle suçlanıyor

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan ismi Uğur Acar, "Yakmak suretiyle kasten adam öldürme" suçlamasıyla yargılanmaya başlandı.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Uğur Acar ve amcasının oğlu Numan Acar ile taraf avukatları katılırken, diğer tutuksuz sanık Hasan Yıldız katılmadı.

Hakimin hakkındaki suçlamaları okumasının ardından söz alan Acar, suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini belirterek beraatını istedi. Acar, Ramazan Kaya, Numan Acar ve Hasan Yıldız ile birlikte aşırı derecede alkol aldıktan sonra Kaya'nın kullandığı araçla gezmeye çıktıklarını, yolda arabanın bozulduğunu söyledi.

Kaya'nın küfür ederek araçtan indikten sonra aracın arkasından getirdiği benzini araca döktüğünü ve 3-4 metre araçtan uzaklaştıktan sonra sigara yakmak isterken üstünün alev alarak yandığını öne süren Acar, bunun üzerine benzin bidonunu alarak yakındaki sulama kanalından su getirdiğini ve yanmakta olan arkadaşının üzerine dökmek suretiyle yangını söndürdüğünü iddia etti.

Uğur Acar'ın avukatı Mehmet Emin Erdem de müvekkili ile maktulün akraba ve arkadaş olduğunu, müvekkilinin Ramazan Kaya'yı öldürmek için hiçbir nedeninin olmadığını vurgulayarak, müvekkilinin beraatını istedi.

"SÖYLEDİKLERİNİN TAMAMI YALANDIR"

Ramazan Kaya'nın eşi Hatice Kaya ise kocasının sanıkların söylediği gibi aşırı alkol alan bir kişi olmadığını savundu. Eşinin, tamircilik yanında yangın söndürme tüpü işinin de bulunduğunu ve bu nedenle yangın söndürme konusunda eğitimlere katıldığını anlatan Kaya, "Kocamın kolundan başlayan bir yangınla yüzde 70 oranında yandığı iddia edilmekte. Kocamın otopsisinde alkol bulunmamıştır. Aracında her zaman yangın söndürme tüpü bulunmaktadır. Sanıklar kendilerini kurtarmak için eşimle ilgili suçlamalarda bulunmaktadır. Söylediklerinin tamamı yalandır" dedi.

Kaya, Acar'ın olayın ardından kendisiyle birlikte Antalya'ya hastaneye gittiğini, üzerinde yanan kocasına müdahale ettiğine dair hiçbir emarenin bulunmadığını, kendisi kocasının canıyla uğraşırken Uğur ve yanındaki arkadaşlarının uyuyarak geceyi geçirdiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Ocak 2017 tarihine erteledi.

"SİGARAYI YAKTI, ALEV ALDI" İDDİASI

Duruşmanın ardından adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Uğur Acar, Kurban Bayramı'nın ikinci gününde arkadaşlarıyla eğlendikten sonra, arkadaşı Ramazan Kaya'nın bozulan aracına küfür ederek benzin döktüğünü ileri sürdü.

Bu esnada Kaya'nın üzerine benzinin sıçradığını ya da döküldüğünü tahmin ettiğini dile getiren Acar, şöyle konuştu:

"O, arabadan 2-3 metre geriye çekildi. Sanırım benzinin üzerine döküldüğünün farkında değildi. Bilmiyorum olayın heyecanı ama arabadan geriye çekildikten sonra kendisi sigara yakmak için uğraştı bir iki sefer. Olmadı ama üçüncü deneyişinde sigarayı yaktı, ondan sonra da alev aldı. Biz arkadaşlarımızla gerekli müdahaleyi yapmaya çalıştık. İki gün yoğun bakım tedavisine dayanabildi ve iki gün sonra da vefat etti. Geçen ay bir duruşmamız olmuş. Ben katılamadım. Bu duruşmada da ifademizi verdik. Bir dahaki duruşmada inşallah hakkımızda hayırlısı olan sonucun çıkacağına eminim."

"BENZİN BOŞALTILIP YAKILDIĞINA İNANIYORUM"

Ramazan Kaya’nın eşi Hatice Kaya ise Uğur Acar'ın verdiği hiçbir ifadeyi kabul etmediğini vurgulayarak, eşinin her gün alkol alan birisi olmadığını belirtti. Eşinin ancak arkadaşlarının zoruyla dışarı çıkıp alkol aldığını anlatan Kaya, "Eşim o an yangını eline almış olsa bile eşimin yüzde 60 yanması imkansız. Eşim zaten yangınla ilgili seminerlerini almış bir servis ustası. Kesinlikle kolundan alev almış birinin yüzde 60 yanması imkansız. Eşimin o gün üzerine orada benzinin boşaltılıp yakıldığına inanıyorum. Bunun dışında hiçbir şeye inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Manavgat ilçesinde 7 Ekim 2014'te meydana olayda, iddiaya göre, birlikte alkol alan Ramazan Kaya (33), Uğur Acar (22), Numan Acar ve Hasan Yıldız, gecenin ilerleyen saatlerinde Kaya'nın otomobiliyle dolaşmaya çıktı.

İddiaya göre, aracın bozulmasına sinirlenen Kaya, bagajdaki benzin bidonunu otomobile dökerek yakmak istedi. Kendi üzerine de dökülen benzin, Kaya'nın ağzındaki sigarayı yakmak istemesi sırasında alev aldı. Arkadaşlarının yangını söndürmesinin ardından hastaneye kaldırılan Kaya, iki gün sonra tedavi olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

Manavgat Cumhuriyet Savcılığının, Ramazan Kaya'nın yaşamını yitirmesi üzerine başlattığı soruşturma sonucunda, Uğur Acar ve olay yerinde bulunan iki arkadaşı hakkında Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesinde "Yakmak suretiyle kasten öldürme" suçlamasıyla dava açıldı. Davanın 13 Ekim'de görülen ilk duruşmasına katılmayan Uğur Acar hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...