Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da Suriye gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Şam’da kimyasal silah kullanıldığına yönelik açık ve net deliller olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Biz yüzde yüz eminiz" dedi.

Hafta içinde Almanya, İngiltere ve İtalya'da mevkidaşlarıyla görüşen Davutoğlu bugün İstanbul'da Suriye Ulusal Koalisyonu yetkilileriyle buluştu.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Rejim saldırıyı biz yapmadık diyor. Şu anda bir imtihan söz konusu ben AB başkentlerini gezdim telefon diplomasisi yaptım. Temel talebim BM ekibinin alan erişim imkanı sağlanmalı ve bütün gerçekler açığa çıkmalı.

Kimin mesul olduğu açığa çıkmadan, insanlık vicdanı bunu kabul etmez. Bizim temennimiz BM grubunun kaldıkları otele bir kaç kilometre uzaklıktaki olay yerine gitmesi. Esad rejminin kimyasal silah kullandığına dair net ve açık deliller var. Biz yüzde yüz eminiz ama bizi ilgilendiren bu noktadan sonra atılacak adımlardır."

KIRMIZI ÇİZGİLER AŞILDI
Ahmet Davutoğlu daha sonra Katar Dışişleri Bakanı Khalid Bin Muhammed Al Attiyah ile bir görüşme yaptı.

BM Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili bir karar alması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Davutoğlu, "Suriye'deki olaylara baktığımızda çok açık ve net şekilde kırmızı çizgiler aşılmıştır. Çocuklar kadınlar yaşlılar acizler kimyasal silahla öldürülmüştür. Ben bütün sorumluluğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne yüklüyorum. Artık bu mesele yeni bir metod ile çözülmeli" ifadelerini kullandı.