'Yüzülebilir bir körfeze ulaşacağız'

İzmir Körfezi’nin ekolojik sistemini artıracak olan projeyle ilgili ayrıntıları anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Bu kanal açılacak, su sirkülasyonu hareketlenecek. İki kanal birbirini destekleyecek, 2-3 sene içinde canlılık artacak ve yüzülebilir bir körfeze ulaşacağız” dedi.

NTV Haber 05.11.2012 - 13:39

'Yüzülebilir bir körfeze ulaşacağız'

İzmir Körfezi’nin ekolojik sistemini artıracak olan projeyle ilgili ayrıntıları anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projede çevre yatırımıyla ilgili görev aldıklarını belirterek, ''Bu kanal açılacak, su sirkülasyonu hareketlenecek. İki kanal birbirini destekleyecek, canlılık artacak ve yüzülebilir bir körfeze ulaşacağız'' dedi.

İzmir’de ticaretin gelişmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile bir araya geldiklerini ifade eden Kocaoğlu, ''Hazırladığımız proje onlara da uygun geldi. Bu proje ile İzmir Limanı’nın kapasitesi 3’e katlanabilir'' dedi.

Yüzülebilir körfez hedefine ulaşmak için su sirkülasyonu yapılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, ''Kuzeyde bir sirkülasyon kanalı açarak suyun sirkülasyonunu arttıracağız. 13 kilometrelik derinleştirme liman yolunda yapılacak. Bizimde yapacağız 8 kilometrelik bir sirkülasyon kanalı var. Zaman alacak tabi ama sürekli temizlik başladığında, sanıyorum 2-3 sene içinde sonucu alırız.’’ diye konuştu.

İzmir’in doğal ve tarihi zenginlikleriyle tanındığını aktaran Kocaoğlu, ''Ben 8.5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu proje üzerinde çok kafa patlattım. Görevim bittiği zaman 'miras olarak bırakıp gideceğim proje nedir’ diye sorulduğunda ''budur'' diyeceğim”dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...