Zaferin 88. yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

Haberler 30.08.2010 - 07:26

Zaferin 88. yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 88’inci yıldönümü tüm yurtta bugün törenlerle kutlanıyor.


İlk tören Anıtkabir'de düzenlendi.  Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve diğer askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Koşaner, Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Orgeneral Koşaner ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Koşaner, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Koşaner, daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu. Orgeneral Koşaner metinde şunları kaydetti:

''Büyük Önder, Ebedi Başkomutan, Yüce Atatürk; Ulusumuzun bağımsızlık ülküsü etrafında toplayıp kazandığın büyük zaferin 88. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Kazanılan bu büyük zafer, Türk tarihi için bir dönüm noktası olması bakımından taşıdığı değerin yanında ulusumuzun sonsuza kadar birlik ve bütünlük içinde, çağdaş uygarlıklar arasında yerini almasının teminatı olan Cumhuriyete kavuşmanın yolunu da açmıştır.

Günümüz muharebelerinin gerektirdiği çağdaş teknoloji ürünü harp silah araçları, üstün eğitim ve bilgi birikimine sahip kahraman personeli ile Türk Silahlı Kuvvetleri, gücünü aldığı yüce Türk milletinin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Yüce Atatürk; sarsılmaz bir kararlılıkla bağlı olduğumuz Atatürkçü düşünce sisteminin ulusumuz için taşıdığı önemin farkında olarak aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun.''

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti.

Orgeneral Koşaner ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay konuklarla tokalaştı.

Orgeneral Koşaner ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK üyeleri, DSP Genel Başkanı Masum Türker, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, orgeneraller, oramiraller, bürokratlar ve yabancı askeri ataşeler ile diğer bazı kurum ve kuruluşların temsilcileri tebrik etti.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit yapılacak. Töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet protokolündekiler de izleyecek.

Kutlama programı çerçevesinde Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulacak ve Harbiye Orduevi'nde tebrikler kabul edilecek, Vatan Caddesi'nde resmi geçit yapılacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Zafer Bayramı'nın 88. Yıl dönümü dolayısıyla merkez Orduevi'nde resepsiyon verecek.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YANLIŞ KALKIŞ
Başbakan Erdoğan, yaşanan sel felaketi ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere memleketi Rize'ye gittiği için törene katılmadı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Orgeneral Koşaner, tören kuralları gereği töreni izlemek üzere ayağa kalktıkları sırada ana muhalefet partisi lideri sıfatıyla törene ilk kez katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanlışlıkla ayağa kalktı. Kılıçdaroğlu, uyarı üzerine yeniden yerine oturdu.

Sayfa Yükleniyor...