Zaman Yolcusu Laodikeia'da

Zaman Yolcusu bu hafta unutulmayacak öyküleriyle Laodikeia’da. Laodikeia Antik Kenti'nin dev tapınak yapıları ve az bilinen öyküleri Zaman Yolcusu'nda.

18.08.2011 - 16:35

Hristiyanlığa “ilk resmi kiliseyi” kazandırdığını iddia eden kent. Dokuduğu tekstil ürünlerini Roma İmparatorluğu’na ihraç eden, Asya’nın ilk tekstil kenti.

Anadolu’daki en uzun stadyuma ve iki adet tiyatro yapısına sahip tek antik kent... Mermer tapınaklarına kentin sembolü olarak “horoz” kazımış, 3000 yıllık geleneğin kenti...

Burası eski Denizli, Laodikeia!

Zaman Yolcusu bu hafta unutulmayacak öyküleriyle Laodikeia’ da!

Dev stadyumu, hamamları ve tiyatrolarıyla spor ve kültüre adanmış Laodikeia antik kentinin dev tapınak yapıları ve az bilinen öyküleri hızla günışığına kavuşuyor.

Bunun başlıca nedeni, kentteki arkeolojik kazıların sponsorluğunu belediyenin üstlenmiş olması.

Türkiye’de ilk kez bir belediye, 2008 yılında, bir antik yerleşimde kapsamlı ve tüm yıla yayılacak arkeolojik kazı çalışmalarını üstlendi. Sonuç, beklentilerin çok üstünde oldu.

Denizli’nin yaklaşık 6 kilometre doğusunda yer alan Laodeikeia antik yerleşiminde son 3 yıldır Denizli Belediyesi’nin mali katkılarıyla bilimsel kazılar yapılıyor.Pamukkale Üniversitesi’nden

Prof. Celal Şimşek başkanlığında bir heyetin üstlendiği kazılar, yıl boyunca, aralıksız devam ediyor. Prof. Şimşek hem kazılarda ele geçiren buluntuların öyküsünü, hem de Laodikeia’nın sıradışı tarihini Zaman Yolcusu’nda Ahmet Yeşiltepe’ye anlatıyor.

Zaman Yolcusu 20 Ağustos Cumartesi saat 21:10'DA NTV'de. Tekrarı 21 Ağustos Pazar 14:10'da.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...