'Zaman Yolcusu' Viking gemileriyle dönüyor

'Zaman Yolcusu' son 3 yıldır tarih ve kültür mirasının az bilinen ya da unutulmuş gerçek öykülerinin izini sürüyor. Programın ilk bölümünde, Ahmet Yeşiltepe kuzey denizlerine gidiyor ve dünyanın en görkemli Viking Gemi Müzesi’ni ziyaret ediyor.

22.04.2011 - 18:18

'Zaman Yolcusu' Viking gemileriyle dönüyor

“Zaman Yolcusu” NTV ekranlarına dönüyor. Tarih ve kültür mirasının gerçek öykülerini anlatan program yine Ahmet Yeşiltepe’nin sunumuyla devam ediyor.

Binlerce yıllık geçmişin üzerine sayısız uygarlığın harmanlandığı Türkiye, zengin kültür mirasıyla göz kamaştırıyor. “Zaman Yolcusu” son 3 yıldır bu muhteşem mirasın az bilinen ya da unutulmuş gerçek öykülerinin izini sürüyor.

Programın ilk bölümünde, Ayasofya Müzesi’nde, üst galeride bulunan runik karakterli duvar yazılarının kimler tarafından yapıldığı sorusuna yanıt aranıyor.

Bu çerçevede Ayasofya’dan yola çıkan Ahmet Yeşiltepe kuzey denizlerine gidiyor ve Danimarka’nın Roskilde kentinde bulunan dünyanın en görkemli Viking Gemi Müzesi’ni ziyaret ediyor.

“Zaman Yolcusu” ayrıca, Vikinglerin MS 8. yüzyıldan itibaren Anadolu’ya, özelllikle Miklagard (Büyük Kent) olarak tanımladıkları İstanbul’a yaptığı askeri ve daha sonraki dönemlerde ticari nitelikli seferleri anlatıyor.

Kuzeyli kavimlerin mensubu olan ve Kırım üzerinden İstanbul’a gelen Viking kökenli erkeklerin MS. 11. yüzyılda Bizans imparatorlarının muhafız alayına girdikleri de bilinen başka bir tarihi gerçek.

Zaman Yolcusu, bugün 21.00’de ve tekrarı Pazar 14.15’te….

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...